Najwięcej w Enei, "słabo" w JSW. Jak płacą menedżerom w spółkach Skarbu Państwa?

W szesnastu spółkach, wśród wszystkich notowanych na GPW w 2015 roku, udział Skarbu Państwa w akcjonariacie wynosił od 5 proc. do 71 proc. Mediana rocznych wynagrodzeń menedżerów w tych firmach wyniosła 1,4 mln zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najwięcej w Enei, "słabo" w JSW. Jak płacą menedżerom w spółkach Skarbu Państwa?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

29 wrz 2016 13:05


Połowa menedżerów otrzymała w ubiegłym roku pensje w przedziale od 1 mln zł do 1,9 mln zł. Natomiast co dziesiąta osoba mogła liczyć na wynagrodzenie w wysokości 2,3 mln zł i więcej.

Czytaj też: Agencje zatrudnienia wspierają rekrutację menedżerów do państwowych spółek?

Najwyższe wynagrodzenie wśród osób, które przepracowały cały badany rok otrzymał Sławomir Jędrzejczyk – ponad 3 mln zł (wiceprezes zarządu ds. finansowych w PKN Orlen). 

Najwyższe wynagrodzenia 1,85 mln zł otrzymali menedżerowie spółek, w których Skarb Państwa posiadał od 20 proc. do 50 proc. akcji. Natomiast w firmach kontrolowanych przez Skarb Państwa mediana wynagrodzeń była o 435,5 tys. zł niższa i wyniosła 1,4 mln zł.

W spółkach, w których Skarb Państwa posiada co najmniej 50 proc. akcji, najwyższe pensje otrzymywały osoby pracujące w Enei. Średnia pensja menedżera w tej spółce wyniosła 1,7 mln zł. Na drugim miejscu uplasowała się spółka PGE z wynagrodzeniami na poziomie 1,5 mln zł.

Czytaj też: Spółki skarbu państwa: Wynagrodzenia menedżerów będą zależeć od wielkości firmy

W spółkach, w których Skarb Państwa posiadał co najmniej 50 proc. udziałów najniższe pensje oferowała Jastrzębska Spółka Węglowa (805 tys. zł).

W powyższych obliczeniach zostały uwzględnione osoby, które przepracowały pełny rok.

Warto zwrócić też uwagę, iż pod koniec 2015 wielu członków zarządów zostało odwołanych z pełnienia swoich funkcji w związku ze zmianami politycznymi w naszym kraju. Swoją pracę stracili m.in. długoletni prezes PKN Orlen Dariusz Krawiec czy Andrzej Klesyk z PZU.

W tabeli poniżej przedstawiono wynagrodzenia menedżerów, którzy przestali pełnić swoje funkcje w grudniu 2015 roku. Dodatkowo ich pensje porównano z wynagrodzeniami, które otrzymali w 2014 roku (uwzględniono osoby, które przepracowały cały 2014 rok).

Prawie wszystkie osoby, które zostały odwołane z pełnienia swojej funkcji otrzymały wynagrodzenie wyższe niż to otrzymane w 2014 roku. Najwięcej otrzymał Dariusz Krawiec - 6,5 mln zł, w tym 3,4 mln zł z tytułu odprawy oraz umowy o zakazie konkurencji.

Tabela2.png Tabela2.png

*Wszystkie dane pochodzą z raportu opracowanego przez Sedlak & Sedlak. Przeanalizowano wynagrodzenia 1 361 menedżerów (w tym 932 osób, które przepracowały cały 2015 rok) z 353 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.