×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Najniższa emerytura rolnicza wyniesie 1338,44 zł minus składka zdrowotna

 • Autor: PAP/JP
 • 24 mar 2022 11:49

Od 1 marca br. najniższa emerytura rolnicza wynosi 1338,44 zł miesięcznie minus składka na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.) - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Anna Gembicka, odpowiadając na pytania posłów.

Najniższa emerytura rolnicza wyniesie 1338,44 zł minus składka zdrowotna
(fot. Fotolia)
REKLAMA
 • O waloryzacje rolniczych emerytur pytał Mieczysław Kasprzak (KP). Jak mówił, rolnicy pobierają w większości najniższe emerytury - w wyniku waloryzacji ich świadczenia wzrosły zaledwie o kilkanaście złotych, podczas gdy w kraju znacznie wzrosły ceny energii i żywności.
 • Gembicka zaznaczyła, że zasady waloryzacji rolniczych emerytur i rent nie uległy zmianie, jest ona wyliczana na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.
 • Waloryzacja emerytur i rent rolniczych polega na pomnożeniu zwaloryzowanej kwoty emerytury podstawowej przez indywidualne wskaźniki wymiaru świadczenia (odpowiednio dla części składkowej i dla części uzupełniającej), ustalone odrębnie dla każdego świadczeniobiorcy - wyjaśniła wiceminister.

Gembicka dodała, że waloryzacja emerytury podstawowej polega na jej pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji, który w 2022 r. został ustalony na 7 proc.

Od 1 marca 2022 r. emerytura podstawowa wzrosła o 7 proc. tj. z 1013 zł 63 gr do 1084 zł 58 gr. Emerytura podstawowa w nowej wysokości stanowi dopiero podstawę do ustalenia wysokości emerytury. Jeżeli po waloryzacji kwota świadczenia jest niższa od najniższej emerytury pracowniczej, KRUS automatycznie zrównuje ją do kwoty 1338,44 zł - zaznaczyła wiceminister.

Poinformowała, że do tej kwoty nie zostaną podwyższone: emerytury przyznane na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (tzw. wcześniejsze emerytury rolnicze), świadczenia których wypłata została zawieszona w związku z prowadzeniem działalności rolniczej lub osiąganiem przychodów z tytułu zatrudnienia, emerytury i renty z ubezpieczenia pobierane w zbiegu z emeryturą lub rentą z innego ubezpieczenia społecznego, jeżeli suma tych świadczeń przekracza kwotę najniższej emerytury pracowniczej.

Gembicka przyznała, że najwięcej wątpliwości mają rolnicy pobierający emeryturę częściowo z KRUS i częściowo z ZUS. "Jesteśmy w roboczym kontakcie z ministerstwem rodziny, by kompleksowo uregulować kwestie zbiegów ubezpieczeń, nad tym pracujemy" - powiedziała wiceminister.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Najniższa emerytura rolnicza wyniesie 1338,44 zł minus składka zdrowotna
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Syn Vincenta 2022-05-16 12:10:06

  Dokładnie tyle co dostaną madki 4 plus. Więc po co kobity oplacać jakieś KRUSy.

 • Ewa 2022-05-15 08:34:21

  Piszą że nie ma podatku do 2500 tys zł a zabierają

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA