×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Najlepiej zarabiający Polacy płacą jedne z naniższych podatków w UE

 • Autor: PAP/rs
 • 13 sty 2022 6:17

Po zmianach podatkowych opodatkowanie wysokich dochodów w Polsce nadal należy do najniższych w Unii Europejskiej – wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Polski Instytut Ekonomiczny.

Najlepiej zarabiający Polacy płacą jedne z naniższych podatków w UE
Opodatkowanie wysokich dochodów w Polsce należy do najniższych w Unii Europejskiej (Fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
 • Jak wskazali ekonomiści, zmiany wprowadzone od 1 stycznia spowodują spadek wysokości dochodów netto dla osób zarabiających powyżej 13 tys. zł brutto miesięcznie.
 • Ten spadek wyniesie ok. 5 proc. w przypadku umów o pracę i ok. 10 proc. w przypadku własnej działalności gospodarczej.
 • Jednak de facto będą to niewielkie zmiany, nadal sytuujące Polskę wśród krajów o najniższym opodatkowaniu wysokich dochodów w całej UE - oceniają ekonomiści PIE.

"Opodatkowanie wysokich dochodów w Polsce jest niskie na tle krajów UE i po zmianach w 2022 r. nadal takie pozostanie. Wprowadzone z początkiem 2022 r. zmiany w sposobie naliczania podatków i składek mają wpływ na sytuację osób najlepiej zarabiających" - podano w opublikowanym w czwartek "Tygodniku PIE".

Jak wskazali ekonomiści, zmiany wprowadzone od 1 stycznia spowodują spadek wysokości dochodów netto dla osób zarabiających powyżej 13 tys. zł brutto miesięcznie. Ten spadek wyniesie ok. 5 proc. w przypadku umów o pracę i ok. 10 proc. w przypadku własnej działalności gospodarczej.

"Jednak de facto będą to niewielkie zmiany, nadal sytuujące Polskę wśród krajów o najniższym opodatkowaniu wysokich dochodów w całej UE" - oceniono w publikacji w "Tygodniku PIE".

Wskazano w nim, że stawka podatku dla dochodów wynosi nadal 17 proc. poniżej progu, który zwiększył się z 85 tys. zł do 120 tys. zł, oraz 32 proc. dla dochodów, które ten próg przekraczają. Ekonomiści PIE stwierdzili, że stawka 32 proc. dla najwyższych dochodów to relatywnie niska stawka, bo średnio w krajach UE wynosi ona 39 proc.

Przypomnieli, że w połowie krajów UE jest to więcej niż 45 proc., a mniej niż w Polsce - tylko w 7 z nich. PIE ocenił, że w Polsce jest także niski łączny klin podatkowy dla wysokich dochodów.

"Wartość klina podatkowego (w proc.) określa, jaka część kwoty, którą pracodawca przeznacza na wynagrodzenie pracownika, jest pobierana wraz z podatkiem i wszystkimi składkami. Jest to więc najlepszy wskaźnik, bo pokazuje łączne obciążenie dochodów z pracy - zarówno podatkiem, jak i składkami. Przykładowo, dla 10 tys. zł brutto klin podatkowy w Polsce wynosi 42 proc. Miesięczna płaca 10 tys. zł to już stosunkowo wysoka płaca - stanowi ok. 167 proc. średniego krajowego wynagrodzenia. Spośród krajów UE, które należą także do OECD, tylko w trzech klin podatkowy dla takich dochodów jest niższy niż w Polsce. Średnio wynosi on 47 proc. Gdyby taki klin podatkowy obowiązywał w Polsce, osoba zarabiająca 10 tys. zł brutto zapłaciłaby miesięcznie 550 zł podatków i składek więcej niż obecnie" - wyliczono w "Tygodniku PIE".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Najlepiej zarabiający Polacy płacą jedne z naniższych podatków w UE

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jadwiga 2022-01-13 10:42:59

  Autor zapomniał jeszcze napisać ile to jest Ci najwięcej zarabiający w UE i w Polsce. Polski mikro przedsiębiorca , nie jest krezusem finansowym i nie ma żadnego wsparcia . W Polsce nie ma systemu doractwa podatkowego ze strony Urzędów dla małych firm. W krajach starej UE taki przedsiębiorca jest otoczony pomocą urzędów , u nas przychodzi kontrola jak już narobi głupot z niewiedzy , zamykają biznes i robią z człowieka przestępcę. Tam urzędnicy wiedzą ,że bogactwo kraju buduje drobny biznes , a u nas ciągle pasuje władzy żeby obywatel był na ich łasce a jak chce sam o siebie zadbać to się wychyla. Takich nie potrzebują bo samodzielni nie głosują ani na komunę ani na satrapów a populistom nie wierzą. Pamiętam jak za PRL było zielone światło dla rzemiosła to wiadomo było ,że dowalą nowe restrykcje , teraz jak gadają o wspieraniu przedsiębiorców jest dokładnie tak samo. W tarczach o przedsiębiorcach nie zapomnieli jak niektórzy wypisują , po prostu to przedsiębiorcy sa tymi co maja sfinansować ulgi dla obywateli na prądzie i gazie ot i cała prawda. Takie było założenie od początku w Nowym ładzie a naiwni wierzyli ,że nie chodzi o słupki i łatanie budżetu.

 • lubuszanin opoczno 2022-01-13 09:16:38

  a jaka jest wartość otrzymywanych (w zamian za podatki i inne obciążenia) świadczeń ? najlepiej zarabiający zazwyczaj korzystają z prywatnej opieki medycznej, a na NFZ i tak płacą. na emeryturę i tak trzeba odkładać prywatnie, a na ZUS i tak płacą.

 • CFO 2022-01-13 09:09:34

  10 tys. zł to dużo?? W UE tyle dostaje zasiłku zalegalizowany emigrant z Bliskiego Wschodu. srednia pensja w UE jest kilka razy x niż u nas.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA