Najbogatszych Polaków i Chińczyków dzieli przepaść

Łączny majątek setki najbogatszych Chińczyków wynosi prawie 423 mld dol., to ponad jedenaście razy więcej niż wynosi suma majątków stu najbogatszych Polaków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najbogatszych Polaków i Chińczyków dzieli przepaść

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/ mat. pras.

23 wrz 2015 20:13


Chiny, zaliczane niegdyś do krajów trzeciego świata, dziś są tygrysem azjatyckim, pierwszym światowym eksporterem, a drugim importerem. Tamtejsze społeczeństwo nie jest już oddzielone od świata murem chińskim – staje naprzeciw wyzwań globalizacji.

Ekonomiczne reformy Deng Xiao Penga wykreowały nową generację przedsiębiorców. W 1978 roku przeprowadził on Chiny poprzez historyczną transformację, wprowadzając plan „poczwórnej modernizacji” – zreformował rolnictwo, przemysł, obronę narodową, a także naukę i technikę.

W czasie długiego panowania Deng zdecentralizował gospodarkę oraz otworzył niegdyś izolujące się Chiny na międzynarodowy handel. Obecnie o tym państwie mówi się, że jest największą „fabryką świata”.

Najbogatsi Polacy i Chińczycy

Porównując łączny majątek stu najbogatszych Polaków i Chińczyków nie sposób nie stwierdzić, że dzieli ich przepaść. Zwykło się postrzegać Chiny jako kraj biedny, komunistyczny, położony gdzieś daleko w Azji, tymczasem wiele osób może być zaskoczonych liczbą chińskich miliarderów i wartością ich majątków.

Łączny majątek setki najbogatszych Chińczyków wynosi prawie 423 mld dol., to ponad jedenaście razy więcej niż wynosi suma majątków 100 najbogatszych Polaków.

W 2014 roku przeciętny majątek najzamożniejszych Polaków wyniósł 288 mln dol. Dla porównania najbogatsi Chińczycy średnio posiadali dobra o wartości 4 228 mln dol.

Oznacza to, że bogactwo najzamożniejszej grupy obywateli Chin jest 14,5 razy większe niż Polaków. Podobne różnica występują gdy do porównania majątków użyjemy takiej miary jak mediana.

W światowym rankingu „The World’s Billoinares” znalazło się jedynie pięciu Polaków. W tym samym zestawieniu było aż 170 Chińczyków. W ubiegłym roku najbogatszym Polakiem był nieżyjący już Jan Kulczyk z majątkiem w wysokości 4,8 mld dol.

Najbogatszy Chińczyk Wang Jianlin mógł pochwalić się znacznie większym majątkiem – ponad 24 mld dol. Jest on właścicielem wielu nieruchomości w tym również drugiej co do wielkości sieci kin w USA.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.