×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nadchodzi podwyżka, po której ludziom odechce się pracować

Kompetentnym i doświadczonym pracownikom po prostu przestanie się chcieć dobrze pracować, efektywność pracy się zmniejszy - konsekwencje drugiej z rzędu rekordowo wysokiej podwyżki płacy minimalnej komentuje profesor Szkoły Głównej Handlowej dr hab. Tomasz Rostkowski.

Nadchodzi podwyżka, po której ludziom odechce się pracować
W 2024 roku wynagrodzenie minimalne nie może być niższe niż 4254,40 zł (fot. Grupa PTWP)
REKLAMA
 • Do 15 czerwca Rada Ministrów ma czas na przedstawienie swojej propozycji wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku.
 • Jednak już wiadomo, że nie może być ono niższe niż 4254,40 zł. To wzrost o blisko 20 proc., czyli o 709,4 zł brutto. Oznacza to wyraźne spłaszczenie siatki płac, czyli dla firm nic dobrego.
 • Najcenniejsi pracownicy po prostu przestaną się angażować. Uznają, że im się to nie opłaci, bo pieniądze na podwyżki, które powinni dostać za jakość swojej pracy, firmy będą musiały przeznaczyć na wypłacenie wyższej płacy minimalnej - uważa prof. Tomasz Rostkowski.

W Polsce pensja minimalna obowiązuje od 1956 r., a od stycznia 2017 istnieje również minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych. Zgodnie z ustawą z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę każdy pracodawca musi wypłacić swojemu pracownikowi, który jest zatrudniony na cały etat, pensję w kwocie równej co najmniej najniższej krajowej. Tam też zapisany jest mechanizm jej wyliczania. Jej wysokość zależy m.in. od wskaźnika inflacji, czyli prognozy dotyczącej wzrostu cen w kolejnym roku.

Rok 2024 będzie drugim z rzędu, w którym pracodawcy zmierzą się z rekordowo wysoką podwyżką płacy minimalnej. Zgodnie z szacunkami ekonomistów, którzy przy obliczeniach wzięli pod uwagę kryteria ustawowe obowiązujące przy jej wyliczeniu, wymagany gwarantowany poziom płacy minimalnej w przyszłym roku wyniesie 4254,40 zł, zaś minimalna stawka godzinowa - 27,80 zł. W stosunku do średniorocznego poziomu płacy minimalnej w 2023 r. oznacza to wzrost o blisko 20 proc., czyli o 709,4 zł brutto. Płaca podobnie jak w tym roku wzrośnie dwa razy - w styczniu i lipcu. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (582)

Do artykułu: Nadchodzi podwyżka, po której ludziom odechce się pracować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Rozsądna 2023-06-03 09:28:40

  Podniesienie płacy minimalnej przyniesie odwrotny skutek - wiele firm albo będzie musiała się zamknąć, albo żeby być rentowną, to podnieść ceny sprzedaży swoich produktów. Myślę, ze nie będzie spłaszczenia płac. Efektem będzie dalszy wzrost inflacji lub zwiększy się bezrobocie. I koło się zamyka..

 • Pan areczek 2023-05-24 14:51:05

  Po co w ogóle płacić za pracę powinniście się cieszyć że macie pracę

 • Njhfchj 2023-05-21 17:34:11

  prof. Tomasz Rostkowski. - "Należy zlikwidować płacę minimalną." Tak to już jest jak ktoś z kończył uniwersytet kołchozkiej ekonomii CCCP. Cep Cepa Cepem Pogania. Lub Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu - Leninizmu

  • Perun 2023-05-21 22:57:39

   Pewnie to idź i pracuj za 5 złotych na godzinę, najlepiej jeszcze na czarno, żeby Twój szef mógł co roku dokupić następne mieszkanie na wynajem i w kosmos polecieć bo ziemię cała już zwiedził.

 • Miska ryżu 2023-05-21 17:30:56

  Biedni ci przedsiębiorcy, zrezygnuje ze swojej wypłaty a nawet będę im sam płacił za możliwość pracy.

 • Grażyna 2023-05-21 12:09:11

  Uważam te podwyżki za jak najbardziej stosowne. Ponieważ w każdym zawodzie chcąc dobrze wykonywać swoją pracę trzeba się do pracy przykładać i być dobrym w swoim fachu i w zwiasku z tym godnie zarabiać. Gdyby rząd nie wymusił na pracodawcach to wiele grup pracowniczych, ciężko pracujących i nie mniej ważnych jak stanowiska prezesów zmuszeni by byli do pracy za 5 zł na godz. Rząd przede wszystkim powinien dbać o wszystkich pracujących.

  • Bartosz 2023-05-21 12:28:07

   Przy tak wysokiej minimalnej nie musisz się przykładać bo jak pójdziesz gdzieś indziej to też tyle dostaniesz ...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA