Na życie zarabiają językiem obcym. Jak są wynagradzani?

- Najwięcej mogą zarobić osoby, które mają przynajmniej 4-letnie doświadczenie w zawodzie tłumacza - mówi Magdalena Pluta, menedżer z firmy Skrivanek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na życie zarabiają językiem obcym. Jak są wynagradzani?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

www.raportplacowy.pl

16 gru 2013 9:21


Najświeższe dane płynące z Raportu Płacowego "Jesień 2013" Advisory Group Test Human Resources pokazują, że osoby zajmujące się dokonywaniem tłumaczeń pisemnych i ustnych w firmach, zarabiają średnio 4457 zł brutto na miesiąc. 25 proc. z nich może jednak liczyć na o wiele wyższe zarobki - nie mniejsze niż 5343 zł brutto miesięcznie, a co czwarty tłumacz zatrudniony w firmie zarobi nie więcej niż 3511 zł brutto każdego miesiąca.

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia tłumaczy?

- Podstawowa kwestia to języki, w których specjalizują się tłumacze. Jeśli jest to język mało popularny i jest niewiele osób mogących pochwalić się jego znajomością to oczywiście zarobki będą wyższe - mówi Magdalena Pluta. - Jednak trzeba liczyć się też z tym, że może być też mniej ofert pracy dla tłumaczy o znajomości mniej popularnych języków - zaznacza.

Ekspertka zwraca również uwagę, że znaczenie dla wysokości wynagrodzeń tłumaczy ma nie tylko na doświadczenie i że przydadzą się również dodatkowe certyfikaty potwierdzające konkretną specjalizację językową.

Czytaj też: Kolekcjonerzy certyfikatów muszą przemyśleć swoją strategię

- Co ciekawe, wcale nie jest powiedziane, że tłumacze z dużych miast zarabiają najwięcej. Często brak konkurencji na lokalnym rynku może przyczynić się do bardziej atrakcyjnych warunków zatrudnienia - wyjaśnia Pluta.

- Natomiast ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, to rodzaj usług tłumaczeniowych świadczonych przez tłumacza. Zdecydowana większość tłumaczy w Polsce to tłumacze pisemni, ustnych jest nieco mniej, więc mogą oni liczyć na większe zarobki - podsumowuje Pluta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.