Lewica złożyła w środę wniosek o rejestrację komitetu obywatelskiego zbierającego podpisy pod projektem ustawy wprowadzającej tzw. rentę wdowią. Na ten projekt czeka 1,5 mln osób; mamy nadzieję, że rządzący pozytywnie do niego podejdą - powiedział poseł Arkadiusz Iwaniak (Lewica).

Iwaniak, który jest pełnomocnikiem komitetu, zwracał uwagę na konferencji prasowej zorganizowanej chwilę przed złożeniem wniosku, że w skład tego komitetu wchodzą przedstawiciele ponad dwudziestu organizacji. "Stoją za mną reprezentanci ponad dwudziestu organizacji, które zajmują się kwestiami osób starszych, kwestiami seniorów i emerytów. Są to nauczyciele, wojskowi, strażacy, policjanci i rolnicy" - mówił poseł Lewicy.
Czytaj też: Duże zmiany w nowym roku. Będą dwie podwyżki, więcej urlopu, dłuższe przerwy w pracy
Zdaniem Iwaniaka ponad 1,5 mln osób czeka na ten projekt ustawy. "To ważny dzień dla emerytów, dla osób, które owdowiały. I mam nadzieję, że partia rządząca pozytywnie podejdzie do tego obywatelskiego projektu" - podkreślił poseł Lewicy.
Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział w środę w Radiu Wrocław, że jego ugrupowanie chce do końca marca zebrać podpisy pod tym projektem i złożyć je w parlamencie.
Gawkowski przypomniał, że ustawa dotycząca renty wdowiej w Sejmie już jest, bo jego ugrupowanie wniosło ją w trybie parlamentarnym kilka miesięcy temu. "To, że nie ma większych pieniędzy dla wdowy albo wdowca, który traci swojego partnera, partnerkę życiowego, to tylko wina PiS-u, bo nie chce się zajmować tą ustawą" - powiedział.
Czytaj też: Padła nowa propozycja. To w praktyce cztery dni dodatkowego urlopu
Dlatego - jak wskazał - Lewica postanowiła iść po podpisy do ludzi. "Obywatelski projekt to 100 tysięcy podpisów. Trzy miesiące, tyle czasu sobie dajemy. Chcemy do końca marca zebrać te podpisy, złożyć w parlamencie i chcemy, żeby to była większa legitymacja społeczna. Nie tylko posłowie, ale niech Prawo i Sprawiedliwość, pan prezes Kaczyński zobaczy, że to jest obywatelskie żądanie, pragnienie, obowiązek, który powinniśmy w stosunku do osób, które tracą bliską osobę spełnić, żeby otrzymywały godną emeryturę" - mówił.
Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jedno ze współmałżonków, druga osoba może zostać przy swojej emeryturze albo pobierać 85 proc. świadczenia małżonka (w zależności od tego, które jest wyższe).

Słowa kluczowe
- renta wdowia
- emerytury
- renty
- emeryci
- świadczenia
- renta rodzinna
- Arkadiusz Iwaniak
- Krzysztof Gawkowski
KOMENTARZE (0)