PARTNERZY PORTALU

Na te przepisy czeka 1,7 mln osób. "To tylko wina PiS-u"

  • Autor: PAP/JP
  • 4 sty 2023 17:11

Lewica złożyła w środę wniosek o rejestrację komitetu obywatelskiego zbierającego podpisy pod projektem ustawy wprowadzającej tzw. rentę wdowią. Na ten projekt czeka 1,5 mln osób; mamy nadzieję, że rządzący pozytywnie do niego podejdą - powiedział poseł Arkadiusz Iwaniak (Lewica).

Na te przepisy czeka 1,7 mln osób. "To tylko wina PiS-u"
Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Arkadiusz Iwaniak (fot. PAP/Mateusz Marek)
REKLAMA

Iwaniak, który jest pełnomocnikiem komitetu, zwracał uwagę na konferencji prasowej zorganizowanej chwilę przed złożeniem wniosku, że w skład tego komitetu wchodzą przedstawiciele ponad dwudziestu organizacji. "Stoją za mną reprezentanci ponad dwudziestu organizacji, które zajmują się kwestiami osób starszych, kwestiami seniorów i emerytów. Są to nauczyciele, wojskowi, strażacy, policjanci i rolnicy" - mówił poseł Lewicy.

Czytaj też: Duże zmiany w nowym roku. Będą dwie podwyżki, więcej urlopu, dłuższe przerwy w pracy

Zdaniem Iwaniaka ponad 1,5 mln osób czeka na ten projekt ustawy. "To ważny dzień dla emerytów, dla osób, które owdowiały. I mam nadzieję, że partia rządząca pozytywnie podejdzie do tego obywatelskiego projektu" - podkreślił poseł Lewicy.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział w środę w Radiu Wrocław, że jego ugrupowanie chce do końca marca zebrać podpisy pod tym projektem i złożyć je w parlamencie.

Gawkowski przypomniał, że ustawa dotycząca renty wdowiej w Sejmie już jest, bo jego ugrupowanie wniosło ją w trybie parlamentarnym kilka miesięcy temu. "To, że nie ma większych pieniędzy dla wdowy albo wdowca, który traci swojego partnera, partnerkę życiowego, to tylko wina PiS-u, bo nie chce się zajmować tą ustawą" - powiedział.

Czytaj też: Padła nowa propozycja. To w praktyce cztery dni dodatkowego urlopu

Dlatego - jak wskazał - Lewica postanowiła iść po podpisy do ludzi. "Obywatelski projekt to 100 tysięcy podpisów. Trzy miesiące, tyle czasu sobie dajemy. Chcemy do końca marca zebrać te podpisy, złożyć w parlamencie i chcemy, żeby to była większa legitymacja społeczna. Nie tylko posłowie, ale niech Prawo i Sprawiedliwość, pan prezes Kaczyński zobaczy, że to jest obywatelskie żądanie, pragnienie, obowiązek, który powinniśmy w stosunku do osób, które tracą bliską osobę spełnić, żeby otrzymywały godną emeryturę" - mówił.

Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jedno ze współmałżonków, druga osoba może zostać przy swojej emeryturze albo pobierać 85 proc. świadczenia małżonka (w zależności od tego, które jest wyższe).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na te przepisy czeka 1,7 mln osób. "To tylko wina PiS-u"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA