Na takie zarobki i dodatki mogą liczyć erodeputowani

- Eurodeputowani zarabiają znacznie więcej niż posłowie na Sejm - ich wynagrodzenie to około 8 tys. euro brutto, dostają też ryczałt na utrzymanie biura, zwrot kosztów podróży, a po zakończeniu kadencji mogą liczyć na odprawę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na takie zarobki i dodatki mogą liczyć erodeputowani

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 maj 2014 17:26


Zgodnie ze statutem posła do PE, który wszedł w życie w 2009 r., eurodeputowani otrzymują jednakowe wynagrodzenie miesięczne. W 2014 r. wynosi ono 8020,53 euro brutto i jest wypłacane z budżetu europarlamentu. Wysokość pensji deputowanego to 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Po odliczeniu podatku i składki na ubezpieczenie wynagrodzenie członka PE wynosi w tym roku 6250,37 euro.

Za każdy dzień wykonywania obowiązków w PE eurodeputowany otrzymuje dietę w wysokości 304 euro. Przeznaczona jest m.in. na zakwaterowanie czy posiłki, ale pod warunkiem podpisania listy obecności. Może być obcięta o połowę, jeśli poseł nie weźmie udziału w przynajmniej połowie głosowań plenarnych. Nie trzeba jednak przedstawiać żadnych rachunków za hotel czy obiad w restauracji potwierdzających, że dieta została wykorzystana.

Czytaj też: Jakie pensje i dodatki dla europosła?

Europosłom przysługuje też miesięcznie do 21,2 tys. euro na prowadzenie biur poselskich, w tym na wynagrodzenie asystentów (m.in. ubezpieczenia i podatki) i zlecone ekspertyzy (maksymalnie jedna czwarta tej sumy), oraz 4,3 tys. euro na działalność biur krajowych.

Większość posiedzeń PE - sesji plenarnych, posiedzeń komisji czy posiedzeń grup politycznych - odbywa się w Brukseli i Strasburgu. Posłowie otrzymują zwrot kosztów transportu. Maksymalnie może to być cena biletu lotniczego w klasie biznes, biletu kolejowego pierwszej klasy lub pół euro za kilometr w przypadku podróży samochodem.

Europosłowie otrzymują ponadto zwrot kosztów podróży, gdy uczestniczą np. w konferencji w innym państwie członkowskim czy udają się z wizytą roboczą w charakterze sprawozdawcy - maksymalnie do 4,2 tys. euro.


Po ukończeniu 63. roku życia europosłowie mają prawo do emerytury. Jest to 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok sprawowania mandatu. Nie może to być jednak więcej niż 70 proc. pensji. Emerytury również są wypłacane z budżetu PE. Po śmierci eurodeputowanego jego żona i będące na jego utrzymaniu dzieci mogą otrzymać rentę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.