Na jakie premie mogą liczyć pracujący pod ziemią?

Czwarty grudnia to dzień patronki górników, świętej Barbary. W tym roku sytuacja w górnictwie jest bardzo trudna, ale ewentualne cięcia w wypłacaniu Barbórek planowane są w większości kopalni od 2015 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na jakie premie mogą liczyć pracujący pod ziemią?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/mat.pras.

4 gru 2014 12:54


Z okazji Barbórki, część górników otrzymuje specjalne, dodatkowe wynagrodzenie, czyli równowartość jednej pensji wyliczanej na podstawie ostatnich 12 miesięcy.

Chociaż każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ciężka i niebezpieczna jest praca górnika, mimo to wysokość zarobków, premii, czy nagród ciągle budzi zazdrość u przedstawicieli innych zawodów. Przywileje wynikające z Karty Górnika nie dotyczą jednak wszystkich pracowników.

Premię regulaminową w 2012 r. otrzymało tylko 28 proc. górników, a mediana rocznej premii regulaminowej wynosiła 5 018 zł. Jedna czwarta górników otrzymała więcej niż 6 807 zł.

Znacznie więcej, bo aż 51 proc. pracujących w tym zawodzie otrzymało nagrodę i premię uznaniową. Mediana nagród i premii uznaniowych była o 19 proc. wyższa od premii regulaminowej i wynosiła 5 982 zł.

Czytaj też: Górnicy nie myślą o Barbórce, lecz boją się o miejsca pracy

Co czwarty górnik otrzymał nie mniej niż 9 027 zł, natomiast 25 proc. najniższej nagrodzonych i premiowanych górników otrzymało poniżej 3 526 zł. Do nagród i premii uznaniowych zalicza się również dodatkową pensję na „Barbórkę” – podaje GUS.

Ta nagroda roczna według ustawy przysługuje wszystkim górnikom zatrudnionym przed 1996 rokiem, ale nie tylko. Dostają ją również górnicy w kopalniach, w których związki zawodowe wynegocjowały to w układach zbiorowych.

Czytaj też: Ich średnia płaca bez dodatków wynosi niemal 7 tys. zł. Ile tak naprawdę zarabiają górnicy?

ZUS podaje, że w 2013 r. w Polsce było ok. 206 tysięcy emerytów - byłych górników. Jak pokazuje wykres powyżej 26 proc. z nich to osoby poniżej 54. roku życia. Byłych górników na emeryturze, mających mniej niż 65 lat, było w Polsce w sumie prawie 130 tys. To znacznie ponad połowa (63 proc.) wszystkich emerytów, pracujących wcześniej w kopalniach.

* Opracowanie Sedlak&Sedlak

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.