Na co wydać pierwszą wypłatę? To trudna decyzja

Pierwsza pensja może przyprawić o zawrót głowy. Ale więcej korzyści przyniesie ustalenie finansowych priorytetów już od początku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na co wydać pierwszą wypłatę? To trudna decyzja

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

6 kwi 2016 15:27


Polacy zaczynają dostrzegać konieczność oszczędzania. Na razie to jeszcze nie długofalowe strategie finansowe, ale już 59 proc. z nas deklaruje, że co miesiąc odkłada stałą kwotę (badanie Fundacji Kronenberga, 2015 r.). Co ciekawe im młodsi badani, tym bardziej skłonni do oszczędzania. Naukę zarządzania finansami warto zacząć od pierwszej pensji.

W 2015 r. prawie 330 tys. młodych Polaków w wieku 18-31 lat miało problem z terminową spłatą swoich zobowiązań. Dlatego pilnowanie spłat powinno być priorytetem w planowaniu wydatków.

– Wiadomo, że wielu zobowiązań nie da się od razu spłacić w całości, nawet jeśli znalazło się nieźle płatną pracę. Ale trzeba pilnować, by odsetki nie rosły tak, że wysokie raty utrudnią w przyszłości kolejne kroki w zawodowej karierze – mówi Bartosz Struzik, ekspert MonsterPolska.pl.

Jego zdaniem warto też odłożyć sobie coś na czarną godzinę.

– Wiadomo, nie będzie łatwo wygospodarować kolejną sumkę i odkładać ją na przysłowiowe wieczne nigdy. Ale nawet drobne kwoty uciułane na fundusz awaryjny mogą uratować nam skórę, kiedy znajdziemy się w dołku. Z takimi oszczędnościami awaria samochodu czy mandat nie będą tak bolesne – zauważa Bartosz Struzik.

Z kolei emerytura jest bodaj ostatnim zmartwieniem młodych Polaków. Z tegorocznych badań TNS Global wynika, że nie oszczędza aż 86 proc. osób w wieku 25 – 45 lat. Połowa badanych nie wie nawet, jak to robić. Tymczasem oszczędzanie na emeryturę nigdy nie było tak ważne - społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie, a systemy ubezpieczeń społecznych podlegają częstym zmianom.

– Dodatkowo warto się zorientować, co oferuje firma, w której pracujemy. Może ma specjalny program emerytalny dla pracowników, ubezpieczenie w zniżkowej cenie, zwroty za dojazdy do pracy, itd. Takie codzienne małe oszczędności pozwolą nam na odłożenie czegoś na czarną godzinę – dodaje ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pola 2016-04-08 11:51:43

Moja była tak niska ze na nic nie wystarczyłol Teraz na szczęście się to zmieniło i jest trochę lepiej. Szału jednak nie ma dlatego staam się zeby kasa bokiem nie uciekała na haracze. KOnto mam już w getin up więc problem się rozwiązał.