PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

MPiT: to historycznie najniższy poziom zróżnicowania dochodów

Dane GUS wskazują na utrzymujące się w ub. r. na historycznie najniższym poziomie zróżnicowanie dochodów na osobę w gospodarstwach domowych - wskazało w komentarzu Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

  • Autor: aw/pap
  • 30 maj 2019 17:26
MPiT: to historycznie najniższy poziom zróżnicowania dochodów
Dochody rozporządzalne na osobę wzrosły w 2018 r. do 1693 zł z 1598 zł rok wcześniej (fot.pixabay)
REKLAMA

Najwyższe przeciętne dochody na osobę zanotowano na Mazowszu.

Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny, realny wzrost przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę w gospodarstwach domowych w 2018 r. był realnie wyższy o 4,3 proc. od dochodu z roku 2017.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Potwierdzają to wyniki badań budżetów gospodarstw domowych w 2018 r." - wskazali eksperci resortu przedsiębiorczości i technologii. Dodali, że dochody rozporządzalne na osobę wzrosły w 2018 r. do 1693 zł z 1598 zł rok wcześniej.

"Co istotne, dochody te rosły zdecydowanie szybciej od wydatków, dzięki czemu nadwyżka wzrosła nominalnie z 422 zł w 2017 r. do historycznie najwyższego poziomu 506 zł w roku 2018 - blisko 4 razy więcej w porównaniu z 2008 r. Bardzo wyraźnie spadł wskaźnik udziału wydatków w dochodzie rozporządzalnym, zbliżając się do poziomu 70 proc." - wskazało MPiT.

Najwyższy przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w gospodarstwach domowych odnotowano w grupie pracujących na własny rachunek poza gospodarstwem rolnym. W porównaniu do przeciętnej dla ogółu gospodarstw domowych w Polsce - zarówno dochód, jak i wydatki były w 2018 r. wyższe, odpowiednio o 18,8 proc. i o 17,9 proc. w ujęciu rocznym.

Z kolei najniższym przeciętnym miesięcznym dochodem rozporządzalnym na 1 osobę w 2018 r. dysponowały gospodarstwa domowe rencistów. Natomiast najniższe przeciętne wydatki na 1 osobę odnotowano w gospodarstwach domowych rolników (872 zł) i były one o 26,5 proc. niższe od średnich wydatków dla gospodarstw ogółem.

"Dane GUS wskazują na utrzymujące się w ubiegłym roku na historycznie najniższym poziomie zróżnicowanie dochodów na osobę w gospodarstwach domowych" - podkreślił resort. Eksperci zwrócili uwagę, że w ujęciu regionalnym, wyższy od średniej krajowej rozporządzalny dochód gospodarstw domowych na osobę zanotowano w województwach: mazowieckim, śląskim, dolnośląskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

"Najwyższe przeciętne dochody na 1 osobę wykazywały gospodarstwa domowe z województwa mazowieckiego (2032 zł). Dochody te były wyższe o 20 proc. niż przeciętny krajowy dochód na osobę" - podkreśliło MPiT. Zaś najniższe na Podkarpaciu (1347 zł) - o 20,4 proc. poniżej średniej krajowej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MPiT: to historycznie najniższy poziom zróżnicowania dochodów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA