PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Można stracić pieniądze za cały miesiąc. Spóźnialscy będą żałować

  • Autor: PAP/JP
  • 15 wrz 2022 12:10

Do końca września uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, mają czas na złożenie wniosku o dalszą wypłatę renty wraz z zaświadczeniem ze szkoły, że nadal się uczą – poinformował w czwartek rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Można stracić pieniądze za cały miesiąc. Spóźnialscy będą żałować
Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia, a nawet dłużej pod warunkiem kontynuowana nauki (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Żebrowski poinformował, że uczniowie, którzy zrobią to z opóźnieniem, np. złożą dokumenty w październiku, stracą rentę rodzinną za wrzesień.

"W przypadku maturzystów przyjętych na pierwszy rok studiów, którzy pobierają rentę rodzinną, jeśli nie chcą jej stracić za wrzesień, formalności w ZUS muszą dopełnić do końca września, a następnie do końca października" - wyjaśnił.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: ZUS najpierw zwolnił szefową związku, a teraz podał ją do sądu. Nam tłumaczy dlaczego

Dodał, że wniosek o kontynuację wypłaty świadczenia wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym przyjęcie na studia składają do końca września, a zaświadczenie z uczelni o rozpoczęciu studiów - do końca października.

Jak zastrzegł, w przypadku gdy rozpoczęcie nauki nastąpiło w innym miesiącu niż wrzesień czy październik, zaświadczenie o dalszej edukacji należy złożyć do końca miesiąca, w którym rozpoczęto naukę.

Czytaj też: Czy ZUS może upaść?

"Nie jest konieczne coroczne przedstawianie informacji o dalszej nauce, jeśli zaświadczenie nie wygasło, bo uczelnia czy szkoła wydała je na cały okres trwania nauki (np. studia 5-letnie). Wówczas ZUS będzie wypłacał rentę rodzinną przez cały ten okres, ale w każdej chwili możne sprawdzić, czy nauka jest faktycznie kontynuowana" - zaznaczył Żebrowski.

Podkreślił, że w przypadku zaprzestania dalszej edukacji, uczeń lub student muszą jak najszybciej zawiadomić o tym ZUS. Jeśli tego nie zrobią, to nadpłacone nienależne świadczenie trzeba będzie potem zwrócić z odsetkami.

Komu przysługuje renta rodzinna i do którego roku życia

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia, a nawet dłużej pod warunkiem kontynuowana nauki. Student może pobierać rentę do 25. roku życia, a jeśli 25. urodziny przypadną na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to może otrzymywać rentę aż do końca tego roku studiów.

"Od tej zasady jest wyjątek. Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą pobierać dzieci, które do ukończenia 16. roku życia lub jeszcze w trakcie nauki, a przed 25. rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą" - wyjaśnił rzecznik ZUS.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Można stracić pieniądze za cały miesiąc. Spóźnialscy będą żałować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA