PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Można dostać emeryturę po zmarłej osobie. Oto, co trzeba zrobić

  • KDS
  • 13 wrz 2022 14:15

Choć prawo do emerytury czy renty ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej, to członkowie rodziny mają możliwość otrzymania ostatniej emerytury czy renty. Dzieje się tak w momencie, kiedy zmarły był do niej uprawniony przed śmiercią, ale jej nie pobrał.

Można dostać emeryturę po zmarłej osobie. Oto, co trzeba zrobić
Niezrealizowanego świadczenia nie powinien wypłacić listonosz (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA
  • Niezrealizowane świadczenie to takie, do którego zmarły był uprawiony, ale przed śmiercią nie zdążył go pobrać z ZUS.
  • Po pieniądze mogą zgłosić się inni członkowie rodziny, jednak otrzymają je, jeśli spełnią określone warunki i złożą odpowiednie dokumenty.
  • Świadczenie za dany miesiąc, w którym zmarł świadczeniobiorca, niezależnie od tego czy osoba zmarła pierwszego dnia miesiąca, czy w połowie, należy się za ten miesiąc uprawnionym członkom rodziny - potwierdza Beata Kopczyńska.

Niezrealizowane świadczenie to takie, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone. ZUS wypłaca emerytury i renty w kilku terminach płatności - 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia danego miesiąca. Zatem świadczenie możemy otrzymać najpóźniej w dniu terminu płatności. Jeśli te daty przypadają w soboty lub niedzielę, ZUS wypłaca emeryturę dzień lub dwa wcześniej.

Jeżeli np. ktoś zmarł 1 września, a wypłatę emerytury miał na 20 września, to prawdopodobniej w tej sytuacji ZUS nie wypłaci świadczenia, jeśli trafi do niego informacja o zgonie. Wówczas niezrealizowaną emeryturę można wypłacić członkom rodziny zmarłego. Muszą w tej sytuacji złożyć stosowny wniosek (ENS) do ZUS.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Świadczenie za dany miesiąc, w którym zmarł świadczeniobiorca, niezależnie od tego czy osoba zmarła pierwszego dnia miesiąca, czy w połowie, należy się za ten miesiąc uprawnionym członkom rodziny. ZUS na wniosek o wypłatę niezrealizowanego świadczenia wyda formalną decyzję i przekaże pieniądze osobom uprawnionym. Wniosek o niezrealizowane świadczenie należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwało świadczenie – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Czytaj więcej: Zastrzelił pracownika po kłótni o maseczkę. Wszystko sfilmowała kamera

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Można dostać emeryturę po zmarłej osobie. Oto, co trzeba zrobić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA