PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Można dostać dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie z ZUS

  • KDS
  • 8 lis 2022 14:30

Prawie 400 tys. osób z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji dostaje co miesiąc pieniądze z ZUS. Dodatek przyznawany jest już od trzech lat, od października 2019 roku. Ile wynosi i kto może się o niego ubiegać?

Można dostać dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie z ZUS
W ubiegłym roku wysokość dodatku wynosiła średnio 455 zł. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą ubiegać się o specjalny dodatek w ZUS. W zeszłym roku otrzymywało go ponad 387 tys. osób.
  • Zakład podkreśla jednak, że cały czas dużą trudność sprawia rozróżnienie pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
  • Przyznany „poza ZUS-em” stopień niepełnosprawności nie uprawnia do otrzymania dodatku, bo o tym, czy go dostaniemy, decyduje lekarz orzecznik ZUS – podkreśla Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Według danych ZUS w ubiegłym roku świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji dostawało 387 400 osób w całej Polsce. Przeciętna wypłata wynosiła 455 zł miesięcznie. Prawie 30 proc. osób, które go otrzymywały miało ukończony 80. rok życia. W tej grupie wiekowej 40 proc. osób stanowiły kobiety, tylko 13 proc. – mężczyźni.

- Ta różnica wynikać może z tego, że panie żyją przeciętnie dłużej niż panowie – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

O dodatek mogą wystąpić osoby, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, i które dostają emeryturę, rentę lub inne świadczenie finansowane ze środków publicznych, których łączna kwota brutto wynosi więcej niż 1272,08 zł, ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1896,13 zł.

Niepełnosprawność a niezdolność do samodzielnej egzystencji to dwa różne pojęcia 

Rzeczniczka zwraca jednak uwagę, że mimo iż dodatek funkcjonuje od trzech lat, to nadal wiele problemów stwarza rozróżnienie pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Pojęcia są nie tylko mylone, ale i traktowane, jako mające to samo znaczenie. Tymczasem różnice są dosyć istotne i warto je poznać zanim złożymy wniosek, o 500+ czyli o dodatek, o którym potocznie mówi się, jako o „500+ dla niepełnosprawnych”.

Czytaj więcej: Przywódca, który umie słuchać. Oto zestaw cech, po których poznasz prawdziwego lidera

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Można dostać dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie z ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA