Mordasewicz: Płaca minimalna powinna wynieść 1800 zł brutto w 2016 r.

- Wynagrodzenie minimalne powyżej 1800 zł może spowodować zwolnienia pracowników o niskich kwalifikacjach - twierdzi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mordasewicz: Płaca minimalna powinna wynieść 1800 zł brutto w 2016 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

29 maj 2015 10:12


Kompromis między pracownikami, a możliwościami małych firm

"Płaca minimalna w wysokości 1800 zł brutto w przyszłym roku byłaby rozsądnym kompromisem między oczekiwaniami pracowników a możliwościami małych polskich firm" - poinformował ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

"Taki wniosek można wyciągnąć z sondażu przeprowadzonego wśród członków Konfederacji Lewiatan. W dużych miastach i dużych firmach do zaakceptowania byłaby nawet większa podwyżka. Trzeba jednak pamiętać, że członkami Lewiatana są przede wszystkim firmy średnie i duże. W małych firmach, w szczególności działających w biednych regionach, wynagrodzenie minimalne powyżej 1800 zł może spowodować zwolnienia pracowników o niskich kwalifikacjach" - uważa Mordasewicz. Jak dodał, związkowcy chcieliby, aby minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło w przyszłym roku z 1750 zł do przynajmniej 1880 zł.

Związkowcy przedstawili propozycję podwyżek

W poniedziałek związkowcy przedstawili swoją propozycję dot. podwyżek wynagrodzeń w 2016 r. Ich zdaniem wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej powinien w 2016 r. wynieść nie mniej niż 5,9 proc., w budżetówce minimum 10,5 proc., a minimalne wynagrodzenie za pracę powinno zwiększyć się o przynajmniej 7,4 proc. Tak uważają: Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Czytaj też: Polska płaca minimalna w czasie kryzysu rosła bardzo szybko

Jak wskazali związkowcy, jest to ich odpowiedź "na przedstawione przez rząd, prognozowane wskaźniki makroekonomiczne będące podstawą do przygotowania budżetu państwa na 2016 r.".

"Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent powinien wynosić nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2015 r. zwiększony o 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2015" - napisali związkowcy w komunikacie.

Zgodnie z przyjętym przez rząd w kwietniu br. dokumentem: "Program konwergencji. Aktualizacja 2015", polska gospodarka ma rozwijać się w 2016 r. w tempie 3,8 proc., deficyt sektora finansów publicznych ma spaść z 2,7 proc. PKB w tym roku, do 2,3 proc. PKB. W dokumencie wskazano, że bezrobocie ma wynieść 7,6 proc., a średnioroczna inflacja 1,7 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

antyPOs 2015-05-30 08:52:50

A w większości krajów UE płaca minimalna to 1000 Euro. Czyżby Polska nie była członkiem UE panie Mordasewicz?