MON: Będą podwyżki dla pracowników cywilnych. Na początek po 250 zł

Podwyżki mniej więcej o 250 zł brutto z wyrównaniem od 1 stycznia 2016 r., ok. 1 tys. zł nagrody w sierpniu oraz podwyżka nie mniej niż 5 proc. ponad wskaźnik inflacyjny w latach 2017-19 - takie porozumienie MON zawarło ze związkami zawodowymi, zrzeszającymi cywilnych pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MON: Będą podwyżki dla pracowników cywilnych. Na początek po 250 zł

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 maj 2016 15:26


Związki są podzielone w ocenie porozumienia. Zdaniem większych stanowi ono znaczący postęp i daje możliwość poprawy sytuacji pracowników, mniejsze uważają podwyżki za niezadowalające, ale postanowiły ich nie blokować.

Program "105 plus"

Jak powiedział rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz, resort i najliczniejsze związki zawodowe (reprezentujące - według MON - dwie trzecie pracowników) wspólnie wypracowały program "105 plus".

- Polega on na tym, że jeszcze w tym roku będzie to podwyżka do pensji średnio 250 zł dla pracowników, przy czym dla pracowników tzw. krytycznych, czyli przede wszystkim technicznych, którzy zajmują się remontami, kartografią etc. będzie to 350 zł średnio. To daje nam 7 proc. w tym roku, także dlatego że będzie wypłacona jednorazowa nagroda dla wszystkich pracowników cywilnych w wysokości ok. 1000 zł do 15 sierpnia - poinformował Misiewicz. Dodał, że do czerwca pracownikom MON ma zostać wypłacone wyrównanie podwyżki, począwszy od początku 2016 r.

Czytaj też: MON: Będą zmiany dla kobiet-żołnierzy w ciąży

Program gwarantuje też podwyżki dla pracowników cywilnych o 5 proc. co roku (stąd nazwa "105 plus"). - Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zdaje sobie sprawę, że to jest pierwszy i bardzo mały krok, ale jednak do przodu, poprawiający sytuację bytową (pracowników) - powiedział Misiewicz.

Zapowiedział, że jeszcze w III kwartale ministerstwo i związki wrócą do rozmów, by dowiedzieć się, jak pracownicy oceniają tegoroczną podwyżkę, i ustalić, czy w kolejnych latach da się podwyższyć pensje o więcej niż 5 proc. - To oznacza, że do 2019 r. włącznie pracownicy cywilni wojska będą mieli podwyżki o 20-25 proc. włącznie - powiedział rzecznik MON.

Dodał, że w ciągu czterech lat na podwyżki dla pracowników cywilnych MON ma wydać ok. 400 mln zł, a w 2016 r. - 140 mln zł plus 42 mln zł na jednorazowe nagrody.

Zła sytuacja pracowników cywilnych wojska

Misiewicz podkreślił, żę po przejęciu MON obecne kierownictwo "spotkało skandaliczną sytuacją pracowników cywilnych wojska". - Przez ostatnie sześć lat nie zrobiono nic, aby móc poprawić sytuację socjalną pracowników cywilnych, w związku z powyższym w danych GUS resort obrony narodowej plasuje się na ostatnim miejscu pod względem wynagrodzeń pracowników cywilnych, a mamy do czynienia jednak z resortem o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa - powiedział rzecznik MON.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.