×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mogą zarobić więcej, dostają mniej. Na własne życzenie

  • jk
  • 19 lip 2022 20:00

Coraz więcej kobiet decyduje się na karierę zawodową w sektorze budowlanym, stawiając na rozwój w obszarze projektowania oraz zarządzania. Wciąż jednak kobiety mają niższe oczekiwania finansowe niż mężczyźni. Takie wnioski płyną z badania „Młodzi inżynierowie 2022” zrealizowanego przez HRK.

Mogą zarobić więcej, dostają mniej. Na własne życzenie
Niespełna połowa (46 proc.) kobiet uczestniczących w badaniu HRK wskazała, że chciałaby zarabiać powyżej 5001 zł netto. Takie oczekiwania ma 64 proc. mężczyzn (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak pokazały wyniki badania „Młodzi inżynierowie 2022” firmy HRK, istnieje różnica nie tylko pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w branży budowlanej, ale również w ich oczekiwaniach finansowych.
  • Niespełna połowa (46 proc.) kobiet uczestniczących w badaniu HRK wskazała, że chciałaby zarabiać powyżej 5001 zł netto. Takie oczekiwania ma 64 proc. mężczyzn.
  • Zaledwie 10 proc. panów jako satysfakcjonujące wskazało wynagrodzenie poniżej 4000 zł netto. Na tę odpowiedź wskazało 23 proc. kobiet.

Karierę zawodową w branży budowlanej wybiera zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn, ale od kilku lat zainteresowanie kierunkami związanymi z budownictwem wśród pań rośnie. Jest to tendencja napawająca optymizmem.

- Wielu moich klientów bardzo pozytywnie wypowiada się o posiadaniu w organizacji pracownic, które często wnoszą „pierwiastek kobiecy” do zespołu i łagodzą obyczaje w budowlanym środowisku opanowanym przez mężczyzn, a ich kompetencje zawodowe oceniane są na równi z ich kolegami po fachu - mówi Patrycja Sidło, executive recruitment consultant w HRK Real Estate & Construction.

Niższe zarobki kobiet

Przeciętne wynagrodzenie pracowników w branży budowlanej od kilku lat systematycznie rośnie. Stawki, jakie oferują pracodawcy, są zależne m.in. od specjalizacji, stanowiska, doświadczenia zawodowego, rodzaju inwestycji.

Niezależnie jednak od wspomnianych czynników, coraz więcej w ostatnim czasie mówi się o różnicach pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn. Według różnych źródeł realna luka płacowa w Polsce wynosi około 20 proc. Jak pokazały wyniki badania „Młodzi inżynierowie 2022” firmy HRK, istnieje różnica nie tylko pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn, ale również w ich oczekiwaniach finansowych.

Niespełna połowa (46 proc.) kobiet uczestniczących w badaniu HRK wskazała, że chciałaby zarabiać powyżej 5001 zł netto. Przedział zarobków od 4001 do 5000 zł jest satysfakcjonujący dla 32 proc. respondentek, zaś pomiędzy 3001 a 4000 zł chce zarabiać 21 proc. kobiet.

Dla porównania oczekiwania finansowe powyżej 5001 zł netto ma 64 proc. mężczyzn, a 27 proc. oczekuje wynagrodzenia na poziomie 4001 - 5000 zł netto. Zaledwie 10 proc. panów jako satysfakcjonujące wskazało wynagrodzenie poniżej 4000 zł netto.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mogą zarobić więcej, dostają mniej. Na własne życzenie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA