Mniej na wynagrodzenia dla niepełnosprawnych

W tzw. ustawie okołobudżetowej założono obniżenie dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych o ponad jedną trzecią.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mniej na wynagrodzenia dla niepełnosprawnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Dziennik Polski

15 paź 2013 9:40


Rząd twierdzi, że dotychczasowe dopłaty były niewspółmiernie duże w porównaniu z efektami. Padały też argumenty o nieuprawnionych zyskach, które miały stać się udziałem niektórych zakładów pracy chronione - informuje "Dziennik Polski".

Szczególny spadek dotyczy dopłat do pensji osób z umiarkowanym i znacznym stopniem upośledzenia. Dziś zakłady pracy chronionej otrzymują na każdego z nich odpowiednio 1600 zł i 2880 zł, w przyszłym roku będzie to już tylko 960 i 1920 zł.

Zdaniem szefów takich spółek oznacza to, że dalsze zatrudnianie niepełnosprawnych stanie się całkowicie nieopłacalne: pracują oni z reguły znacznie wolniej, a osoby upośledzone umysłowo - także mniej dokładnie.

W latach 2007-2009 zatrudnienie niepełnosprawnych rosło. Gdy jednak rząd zaczął szukać oszczędności, znowu spada. Według Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności pod koniec ubiegłego roku pracowała w Polsce około jedna czwarta z 2 mln niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.