Młodzi nie snują dalekosiężnych planów emerytalnych

Przedstawiciele pokolenia Y nie myślą o starości. Eksperci twierdzą, że taka postawa może zaowocować w przyszłości bardzo niskim poziomem emerytur.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi nie snują dalekosiężnych planów emerytalnych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 sie 2015 12:54


Jak prognozują eksperci, do 2025 roku 75 proc. pracowników na świecie będą stanowili przedstawiciele pokolenia Y. W Polsce tzw. millenialsi to obecnie osoby od 18. do 33. roku życia. Cechy charakterystyczne tej generacji to chęć zdobywania wiedzy, poznawanie świata oraz stawianie przed sobą nowych wyzwań.

Czytaj też: Kto utrzyma ludzi po umowach śmieciowych, gdy przyjdzie czas ich emerytur?

Na rynku pracy są uważani za zdolnych i ambitnych, ale też mało lojalnych i szybko nudzących się rutyną. Pokolenie Y mówi o sobie, że „pracuje po to, aby żyć” i nie snuje dalekosiężnych planów - zwłaszcza emerytalnych. Eksperci alarmują, że to błąd - taka postawa prędzej czy później doprowadzi do „głodowych” świadczeń pobieranych po przekroczeniu wieku emerytalnego.

Igreki nie myślą o emeryturze

- Perspektywa emerytury dla przedstawicieli pokolenia Y jest na tyle odległa, że nie zawracają sobie oni głowy planowaniem przyszłości. Niestety, takie podejście może być katastrofalne w skutkach już za kilkanaście lat. 1/3 pokolenia Y pracuje na tzw. umowach śmieciowych i w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Praca na tych warunkach oznacza symboliczne składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, ale co za tym idzie – także bardzo niski poziom emerytury - mówi Karina Trafna, dyrektor sprzedaży Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

- Problem nie dotyczy jednak tylko tych osób, millenialsi pracujący na umowach o pracę w chwili przejścia na emeryturę (za ok. 40 lat), otrzymają świadczenia w wysokości od 25 do 35 procent ostatniej pensji. Liczby, niestety, mówią same za siebie - jeżeli chcemy żyć godnie na jesieni życia, musimy podjąć szereg czynności, które uchronią nas przed „głodowymi” emeryturami i poprawią naszą przyszłą sytuację finansową. Mogą nam pomóc dwa dostępne na rynku narzędzia oszczędzania na emeryturę - Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – dodaje Trafna.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

mala mi 2015-08-27 19:59:31

Pani Karina jednak nie-Trafna chyba nie ma zielonego pojecia jak wyglada sytuacja finansowa wiekszosci spoleczenstwa . Po podatkou katastralnym ktory bedzie wprowadzony w zycie juz za kilka lat skad ten przecietny Kowalskie bedzie musial isc do parku wpier... trawe, co dopiero mowa o odkladaniu skladek na prywatna emeryture.