Młodzi chcą większych wypłat na starcie

Na pierwszą pensję w wysokości trzech tysięcy liczą młodzi ludzie, którzy właśnie wchodzą na rynek pracy. To więcej niż średnia krajowa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi chcą większych wypłat na starcie

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Metro

8 kwi 2013 9:11


O wymaganiach młodych wchodzących na rynek pracy informuje "Metro". Ich sytuacja jeszcze nigdy nie była tak dramatyczna. Już prawie 30 proc. absolwentów nie może znaleźć stałego zajęcia (w 2011 r. problemy miało 26 proc.), a ekonomiści straszą, że grupa młodych bezrobotnych może się powiększać.

Tymczasem - jak wynika z badań firmy doradczej Deloitte - w Polsce aspiracje płacowe młodych rosną i to mocno. Jeszcze dwa lata temu oczekiwali, że w pierwszej pracy dostaną średnio 2 tys. 153 zł netto, dziś to już 2 tys. 798 netto. To aż 30-procentowy skok - podaje "Metro".

"Wzrost oczekiwań może być wynikiem większych inwestycji w siebie, jakie poczynili młodzi lub ich gotowości do poniesienia większych wyrzeczeń dla pracy" - mówi Halina Frańczak, autorka badań z Deloitte.

"Absolwenci przez portale społecznościowe mają dziś większy kontakt z rówieśnikami z zagranicy i gdy dowiadują się, ile ich kolega z podobnymi kwalifikacjami dostaje na rękę, chcą tak samo, nie biorąc pod uwagę polskich realiów" - mówi dr Halina Sobocka-Szczapa z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.