PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ministerstwo: Wzrost płacy minimalnej może zachęcić do powrotu na rynek pracy

  • Autor: PAP/AT
  • 18 paź 2019 18:00

Wzrost płacy minimalnej i w efekcie średniej płacy w gospodarce narodowej w 2020 r. przełoży się na wzrost realnych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych, co powinno sprzyjać zwiększeniu dynamiki konsumpcji prywatnej. Może też zachęcić do wejścia lub powrotu na rynek pracy osób na stałe rezygnujących z pracy - oceniło Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo: Wzrost płacy minimalnej może zachęcić do powrotu na rynek pracy
Wzrost płacy minimalnej będzie neutralny dla dynamiki PKB Polski (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Wzrost płacy minimalnej w 2020 r. do 2.600 zł będzie neutralny dla dynamiki PKB Polski - napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Finansów.
  • Zdaniem resortu, podwyżka płacy minimalnej może z jednej strony zachęcić do wejścia/powrotu na rynek pracy osób na stałe rezygnujących z pracy ze względu na niezadowalające warunki płacowe.
  • Resort zauważa jednocześnie, iż podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę może kształtować pozycję konkurencyjną przedsiębiorstw.

"Wzrost płacy minimalnej i w efekcie średniej płacy w gospodarce narodowej (w stosunkowo niewielkiej części zniwelowany przez wzrost inflacji) przełoży się na wzrost realnych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych, co powinno sprzyjać zwiększeniu dynamiki konsumpcji prywatnej" - napisano.

"Z punktu widzenia dynamiki całego PKB podniesienie płacy minimalnej w 2020 r. (do 2600 zł) może mieć charakter neutralny. Nieznacznie dodatni wpływ od strony popytowej (m.in. poprzez (...) efekt w postaci wyższej dynamiki konsumpcji prywatnej) równoważyć będzie negatywny wpływ od strony podażowej. W horyzoncie przyszłego roku nie ma zatem zagrożenia w kierunku spadku dynamiki aktywności gospodarczej z tego tytułu" - napisano.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

MF wskazało, że złożoność zależności gospodarczych uniemożliwia "precyzyjne kwantyfikowanie" wpływu pojedynczego impulsu, jakim jest podniesienie płacy minimalnej.

Mając to na uwadze resort ocenił, że wyższa płaca minimalna może podbić inflację.

"(...) Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (...) wywołany wzrostem płacy minimalnej może oddziaływać na dynamikę cen poprzez wywołany wzrostem kosztów płacowych wzrost cen wyrobów oferowanych przez przedsiębiorstwa oraz wzrost popytu zgłaszanego przez gospodarstwa domowe w efekcie zwiększenia ich siły nabywczej" - napisano.

Czytaj też: Płaca minimalna w górę. Ile osób może zarabiać więcej?

"NBP szacuje jednak, że wpływ podwyżki płacy minimalnej na inflację będzie minimalny, tj. max. 0,1 pkt. proc. w 2020 r. i w podobnej wielkości w roku następnym" - dodano.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministerstwo: Wzrost płacy minimalnej może zachęcić do powrotu na rynek pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA