×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ministerstwo deklaruje: Ratownicy medyczni dostaną podwyżki

  • Autor: PAP/AT
  • 25 maj 2017 16:08

Ministerstwo Zdrowia podjęło działania by zrealizować zapowiedź podwyżek dla ratowników medycznych.

Ministerstwo deklaruje: Ratownicy medyczni dostaną podwyżki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Ministerstwo zdrowia deklaruje, że podjęło działania by zrealizować zapowiedź 800 zł podwyżek dla ratowników medycznych. 

• Wskazuje również pracodawcy mogą podnieść im wynagrodzenia.

• Wówczas postulaty środowiska zostaną wypełnione – ocenia MZ.

Ratownicy, którzy domagają się 1600 zł podwyżki, rozpoczęli w środę protest, którego pierwszym etapem jest oflagowanie budynków i oznakowanie ambulansów.

Wśród postulatów ratowników są także m.in. upaństwowienie systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz przyspieszenie prac nad projektem tzw. "dużej" nowelizacji ustawy o PRM i pozostawienie w projekcie m. in. zapisów dotyczących etatyzacji oraz trzyosobowych zespołów ratownictwa medycznego, a także wzrost nakładów finansowych.

MZ chce zwiększyć wynagrodzenia ratowników medycznych o 800 zł miesięcznie na tzw. etat przeliczeniowy - niezależnie od formy zatrudnienia - z czego 400 zł ma być przyznane od 1 lipca br., a kolejne 400 zł (do łącznej kwoty 800 zł na etat przeliczeniowy w postaci dodatku do wynagrodzenia) - od 1 lipca 2018 r.

"Bez względu na działania podjęte przez ratowników nasza propozycja jest aktualna. Przygotowujemy się do jej realizacji" - deklaruje resort.

Nakłady budżetu państwa z tytułu podwyżek w zaproponowanej wysokości wyniosą około 37 mln zł w roku 2017 oraz około 111 mln zł w roku 2018. "Obecnie pracujemy nad kwestiami formalnymi, które umożliwią skuteczne przekazanie podmiotom leczniczym środków na wzrost wynagrodzeń" - informuje resort.

Czytaj też: Ratownicy medyczni otrzymają status służb mundurowych?

Ministerstwo wskazało, że również pracodawcy mogą podnieść wynagrodzenia ratowników. MZ podkreśla, że od kiedy budżet państwa przejął finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego od Narodowego Funduszu Zdrowia, nakłady na ten cel wzrosły o 65 proc. - z 1 mld 145 mln zł w 2007 r. do 1 mld 890 mln zł w bieżącym roku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministerstwo deklaruje: Ratownicy medyczni dostaną podwyżki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA