Minimalne wynagrodzenie również dla obcokrajowców

• Pracownicy sezonowi z zagranicy mają dostawać takie same pensje jak Polacy.
• Oznacza to, że legalnie pracującemu obcokrajowcowi będzie trzeba zagwarantować co najmniej minimalne wynagrodzenie.
• Przepisy wynikające z konieczności wdrożenia dyrektywy sezonowej zaczną obowiązywać już od 2017 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minimalne wynagrodzenie również dla obcokrajowców

PODZIEL SIĘ


Autor: infoWire.pl

14 wrz 2016 11:44


Regulacje obejmą między innymi pracowników z Ukrainy, Mołdawii, Rosji, Białorusi, Armenii i Gruzji – zatrudnianych obecnie w ramach tzw. procedury oświadczeniowej – którzy chętnie przyjeżdżają do Polski popracować.

W ubiegłym roku złożono 782 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Jest to 100-procentowy wzrost w stosunku do 2014 r. Pracownicy ci są potrzebni do tych prac sezonowych, których Polacy wykonywać nie chcą, np. w rolnictwie, budownictwie i przemyśle przetwórczym.

Panuje powszechna opinia, że pracownicy ze Wschodu to tania siła robocza. - Jednak rzadko się zdarza, że ich zatrudnienie to tańsze rozwiązanie dla pracodawcy, który musi ponieść koszty uzyskania zezwoleń, zapewnienia transportu, zakwaterowania – stwierdza Andrzej Korkus, prezes grupy EWL.

Czytaj też: Płace obcokrajowców w Polsce: Nikt nie zarabia więcej tylko dlatego, że pochodzi z innego kraju

Ponadto cudzoziemcy często wybierają pracę w tych częściach kraju, gdzie stawki są najwyższe.

- Gwarancja minimalnego wynagrodzenia w sytuacji wysokiej koniunktury nie będzie miała wpływu na rynek, na którym brakuje rąk do pracy. Myślę, że takie regulacje mogłyby się sprawdzić w przypadku gorszej sytuacji i wtedy ograniczyłyby dumping płacowy – uważa ekspert.

Co ciekawe, według danych Narodowego Banku Polskiego cudzoziemcy w Polsce w I kwartale 2016 r. zarobili 2,6 mld zł – to o 0,2 mld zł więcej, niż zarobili nasi rodacy pracujący za granicą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.