Minimalna stawka za godzinę pracy: Rada Dialogu Społecznego przyjmie opinię o projekcie płacy

• 7 kwietnia odbędzie się plenarne posiedzenie Rady Dialogu społecznego.
• Rada prawdopodobnie przyjmie opinię o rządowym projekcie godzinowej płacy minimalnej.
• Stawka godzinowa miałaby obejmować osoby na umowach zlecenia i samozatrudnionych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minimalna stawka za godzinę pracy: Rada Dialogu Społecznego przyjmie opinię o projekcie płacy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

6 kwi 2016 17:06


- Rada Dialogu Społecznego na plenarnym posiedzeniu w czwartek (7 kwietnia) prawdopodobnie przyjmie opinię o rządowym projekcie godzinowej płacy minimalnej m.in. od umów zleceń. Podczas posiedzenia zaplanowano wystąpienie wicepremiera ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Otwarte obrady rozpoczną się w południe w siedzibie Rady - Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Wcześniej w swoim gronie spotka się prezydium RDS.

Wicepremier Morawiecki ma Radzie przedstawić informacje o swoim "Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". W programie spotkania zaplanowano też dyskusje i głosowania m.in. nad przygotowywanym jeszcze w środę (6 kwietnia) wspólnym stanowiskiem pracodawców i związków zawodowych o projekcie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w wersji z 18 marca.

Czytaj też: Lewiatan: Stawka minimalna 12 zł powinna być bodźcem pozytywnym, nie negatywnym

Rząd po przedstawieniu w styczniu pierwszego projektu zakładającego minimalną płacę godzinową na umowie-zleceniu w wysokości 12 zł i uzyskaniu krytycznych opinii, przygotował nowy projekt. Zgodnie z marcową wersją ustawa miałaby wejść w życie 1 września, a obowiązek zapewnienia minimalnej płacy najpóźniej z początkiem 2017 r. Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy i obowiązujących w tym dniu minimalne wynagrodzenie znajdzie zastosowanie od 1 stycznia 2017 r.

12 zł stawka godzinowa zgodnie z projektem miałaby obejmować nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Projekt precyzuje kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane, m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia.

W projekcie zapisano zasady wzrostu tego wynagrodzenia w kolejnych latach - na równi ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość tego wzrostu byłaby konsultowana z RDS - zakłada projekt.

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za prace mają dotyczyć m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek.

Rozbieżne opinie związki i pracodawcy miały wcześniej co do nowych uprawnień i rozszerzeniu możliwości kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, również zawartych w projekcie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.