Minimalna stawka godzinowa: Wynagrodzenie takie samo bez względu na staż pracy

• Od stycznia 2017 r. minimalna stawka płacowa za godzinę wyniesie 13 zł - proponuje rząd.
• Taka sama stawka godzinowa obowiązywać będzie dla wszystkich pracowników, także tych na umowach zleceniach oraz samo zatrudniających się, bez względu na staż pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minimalna stawka godzinowa: Wynagrodzenie takie samo bez względu na staż pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Parlamentarny.pl (Włodzimierz Kaleta)/AT

28 cze 2016 10:04


- Zgodnie z projektem ustawy rządowej, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa pracowników ma wynosić 12 zł brutto. Ma być waloryzowana w zależności od wzrostu płacy minimalnej. Projekt wprowadza też minimalną stawkę godzinową za pracę wykonywaną w ramach umowy zlecenia oraz umów o świadczenie usług – mówi Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Płac i Polityki Społecznej.

- To pierwsza zasadnicza zmiana. Drugą jest likwidacja przepisów różnicujących wysokość minimalnego wynagrodzenia dla pracowników etatowych ze względu na staż pracy. Pozwalały one na obniżenie uposażenia w pierwszym roku pracy do 80 proc. Po zmianach wszyscy pracownicy, niezależnie od stażu, będą otrzymywać płacę minimalną w jednakowej, pełnej wysokości. Do stawki płacy minimalnej i siatki godzinowej nie będzie wliczany dodatek za prace w godzinach nocnych.

Ustawowy zapis stanowiący, że stawka godzinowa podlega waloryzacji w zależności od wzrostu płacy minimalnej daje pracownikom dodatkowy bonus. Według wiceministra Szweda, w 2017 r. kwota ta będzie o złotówkę wyższa, od minimalnej. Zamiast 12 zł za godzinę wyniesie 13 zł.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.