Mimo mniejszych dochodów Polaków stać na coraz więcej

Z najnowszej Diagnozy Społecznej wynika, że choć o 5 proc. spadły dochody Polaków, więcej osób deklaruje, że stać je na zaspokojenie bieżących potrzeb. Polacy są coraz bardziej zaradni: przy mniejszych dochodach stać ich na coraz więcej - ocenia prof. Janusz Czapiński.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mimo mniejszych dochodów Polaków stać na coraz więcej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 paź 2013 14:46


Tegoroczna Diagnoza Społeczna pokazała, że chociaż realny dochód gospodarstw domowych spadł o 5 proc., a dochód osobisty o 1 proc., to wzrósł odsetek gospodarstw domowych - z 74 do 76 proc. - deklarujących, że stałe dochody pozwalają im zaspokoić bieżące potrzeby.

Wzrosło też wyposażenie gospodarstw w różnego rodzaju dobra, spadł odsetek gospodarstw zadłużonych, a wzrósł posiadających oszczędności.

"Zaskakujące jest to, że przy spadających dochodach Polacy coraz racjonalniej i efektywniej je wykorzystują, w związku z tym rośnie procent rodzin, którym bieżące dochody wystarczają na zaspokojenie potrzeb. To wygląda na paradoks, ale wyjaśnienia trzeba szukać w doskonaleniu umiejętności życia codziennego Polaków. Są coraz bardziej zaradni" - ocenił w rozmowie z PAP Czapiński, jeden z autorów Diagnozy.

Nie oznacza to, że nie obawiamy się albo nie odczuwamy kryzysu. Czapiński zwraca uwagę, że lekkie oznaki kryzysu odbijają się na zadowoleniu z konkretnych aspektów życia i to wyraźnie widać. "Chociaż stać nas na więcej, mimo malejących dochodów, spada zadowolenie z sytuacji finansowej własnej rodziny. Polacy nie zamykają oczu na to, że dochody przestały rosnąć w takim tempie, w jakim rosły w latach 2005-09. Wtedy ten wzrost był naprawdę odczuwalny, a teraz bardzo wyhamował" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że wzrosła nieco - o 1 punkt procentowy - sfera ubóstwa. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyło w Polsce w 2013 r. 5,1 proc. gospodarstw domowych, a poniżej granicy niedostatku - 44,7 proc. "Każdy uszczerbek na dochodach uderza przede wszystkim w tych, którzy mają bardzo mało" - wskazał.

Jak pokazała Diagnoza, średni dochód netto na przełomie lutego i marca 2013 r. wyniósł w przeliczeniu na osobę 1349 zł.

Największe przeciętne dochody netto na osobę miały gospodarstwa pracujących na własny rachunek (1669 zł na osobę). Kolejnymi grupami są gospodarstwa pracowników i emerytów (odpowiednio 1441 zł i 1375 zł). Najniższymi przeciętnymi dochodami dysponowały gospodarstwa osób utrzymujących się z niezarobkowych źródeł i rolników (odpowiednio 737 i 879 zł na osobę).
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.