Mimo często lepszego wykształcenia i wiedzy kobiety nadal zarabiają mniej od mężczyzn

- Tysiąc złotych mniej niż mężczyźni zarabiają przeciętnie polskie kobiety - wynika z badań zaprezentowanych w poniedziałek przez parlamentarzystki PO. Uwagę na problem nierównych pensji kobiet i mężczyzn ma zwrócić dzień równej płacy, postulowany przez posłanki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mimo często lepszego wykształcenia i wiedzy kobiety nadal zarabiają mniej od mężczyzn

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 mar 2014 19:49


28 lutego przypadł w tym roku Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń. Wskazuje on, jak wiele dni więcej w kolejnym roku muszą pracować kobiety, by ich dochód był taki jak średnioroczne zarobki mężczyzny. Według wyliczeń, zarobki obydwu płci dzieli w UE 59 dni.

Jak podała w poniedziałek na konferencji prasowej w Poznaniu przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet Bożena Szydłowska (PO), do laski marszałkowskiej wpłynął projekt uchwały, ustanawiającej dzień 5 marca dniem równej płacy kobiet i mężczyzn. Przez cały marzec organizowane mają być spotkania i konferencje poświęcone nierówności płacowej.

Czytaj też: Kobiety zarabiają mniej, ale nie czują się dyskryminowane

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz powiedziała na konferencji, że Polska jako jeden z pierwszych krajów wprowadziła do kodeksu pracy zapisy nie pozwalające na dyskryminację płacową.

"Teraz się zastanawiamy co robić, by to prawo było lepiej wykonywane. W niektórych krajach wprowadzono obowiązkową sprawozdawczość w firmach. W ubiegłym roku poddałam ten pomysł pod dyskusję, nie spotkał się z ciepłym przyjęciem wśród pracodawców. Rozważamy projekt wprowadzenia narzędzia internetowego do dobrowolnego badania luki płacowej" - powiedziała.

Zdaniem członkiń Parlamentarnej Grupy Kobiet, niższe zarobki pań mogą mieć wpływ na sytuację ekonomiczną w polskich domach, relacje w rodzinie, skutkują też trudniejszą sytuacją kobiet w wieku emerytalnym.

Według przedstawionych na konferencji wyliczeń, w zależności od regionu, kobiety zarabiają od 500 do 1500 zł mniej od mężczyzn. Największa różnica w wynagrodzeniach występowała w województwie mazowieckim, zaś najmniejsza - w województwie podkarpackim. Wyliczenia dotyczyły 2012 r.

"Wszelkie badania wskazują, że kobiety zarabiają zawsze mniej niż mężczyźni. Mają czasem lepsze wykształcenie, większą wiedzę, a mimo to zarabiają mniej" - powiedziała na konferencji senator Jadwiga Rotnicka (PO).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.