Miliarder miliarderowi nierówny. Najbogatsi Polacy kontra najbogatsi Amerykanie

W 2015 r. na liście najbardziej majętnych osób miesięcznika "Forbes" znalazło się aż 526 Amerykanów i tylko pięciu Polaków. Co więcej, najbogatszy mieszkaniec Stanów Zjednoczonych uplasował się na pierwszym miejscu międzynarodowego zestawienia, a najbardziej majętny Polak dopiero na 418. pozycji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Miliarder miliarderowi nierówny. Najbogatsi Polacy kontra najbogatsi Amerykanie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/mat.pras.

13 wrz 2015 8:39


Z aktualnego rankingu magazynu "Forbes" wynika, że łączna wartość majątku stu najbogatszych Polaków wynosi blisko 37 miliardów dolarów, a więc równowartość niespełna 116 mld zł. Dla porównania suma dobytku stu najbardziej majętnych Amerykanów to kwota czterdzieści dwa razy większa – ponad 1,5 biliona dolarów (około 5 bilionów złotych).

 

W 2014 r. przeciętny majątek najbogatszych Polaków wyniósł 300 mln dolarów. Dla porównania najbardziej majętni Amerykanie dysponowali średnio majątkiem o wartości blisko 50 razy większym, tj. 14,1 mld dolarów. Jeśli weźmiemy pod uwagę bardziej miarodajną miarę jaką jest mediana, okazuje się, że w przypadku Polski wynosi ona tylko 200 mln dolarów. Z kolei mediana majątku stu najbogatszych Amerykanów uwzględnionych na liście osiągnęła poziom 9 mld dolarów.

Według autorów rankingu, majątki dziesięciu najbogatszych Polaków wahały się od 700 mln dolarów do 4,8 mld dolarów. Najbogatszym Polakiem okazał się nieżyjący już Jan Kulczyk. Z kolei w Stanach Zjednoczonych, kolejny raz rzędu na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Bill Gates z majątkiem ponad 79 mld dolarów. Dziesiątkę najbogatszych Amerykanów zamyka zaś właściciel największej na świecie agencji prasowej Michael Bloomberg, którego majątek został oszacowany na kwotę 35,5 mld dolarów.

3.jpg 3.jpg

Co ciekawe, równowartość majątku najbogatszego Polaka to niecałe 92,5 proc. dobytku Amerykanina Georga Roberts’a, który uplasował się na setnym miejscu zestawienia dysponując kwotą 5,2 mld dolarów. Z kolei Piotr Nowak, który znalazł się na ostatnim miejscu polskiego rankingu posiadał 76 mln dolarów, a więc niecałe 1,5 proc. tego czym mógł się pochwalić jego kolega zza oceanu.

{media;26633; ;http://pliki.pulshr.pl/i/02/66/33/026633.jpg;http://pliki.pulshr.pl/i/02/66/33/026633_r0_620.jpg}

Jak wynika z powyższych zestawień dystans jaki dzieli Polskę od Stanów Zjednoczonych jest ogromny. Aby uzmysłowić sobie jak duża jest ta przepaść, wyobraźmy sobie hipotetycznego Polaka, który dysponuje łącznym majątkiem stu najbogatszych Polaków. Jeśli chcielibyśmy umieścić go w rankingu najbogatszych Amerykanów okazałoby się, że znalazłby się dopiero na dziesiątym miejscu zestawienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.