Miejski sylwester: Jaki to koszt dla mieszkańców miast?

Zbliża się czas sylwestrowej zabawy. Niektórzy wybierają się na bal, inni nowy rok przywitają w gronie najbliższych przyjaciół, a jeszcze inni - na organizowanej przez miasto zabawie. Teoretycznie ta ostatnia opcja jest darmowa, a jak to wygląda w praktyce?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Miejski sylwester: Jaki to koszt dla mieszkańców miast?

PODZIEL SIĘ


Autor: jo/mat. pras.

31 gru 2014 6:30


Miejski sylwester organizowany jest przez władze miasta. Często budżet tej imprezy dofinansowany jest przez różnych sponsorów i media.

Czytaj też: Praca na Sylwestra: Potrzebni kelnerzy, wodzireje, opiekuni zwierząt

Przykładowo, tegoroczna zabawa sylwestrowa w Gdyni w połowie zostanie sfinansowana przez Polsat. W Krakowie 2 mln zł to koszt miasta, resztę dołoży TVN.

Lubelski budżet zasilą środki od sponsorów, którzy na organizację imprezy dołożą 100 tys. zł. Reszta kosztów zostanie pokryta z budżetu miasta. Oczywiście miasto wydaje pieniądze pozyskane z naszych podatków - wylicza Sedlak & Sedlak.

Przeliczając koszt zabawy sylwestrowej na przeciętne wynagrodzenie w danym województwie widać, że najdłużej pracować na nią muszą mieszkańcy Gdyni: 27 minut. Warszawiacy otrzymujący przeciętne wynagrodzenie w województwie w 8 minut zarobią na to, aby zrzucić się na miejską zabawę. Mieszkańcy Poznania nawet nie odczują tego kosztu. Na imprezę w mieście zarobią w 3 minuty.

Na zabawę składają się ze swoich podatków także ci, którzy zarabiają najmniej. Najdłużej pracują na niego podatnicy z Gdyni otrzymujący płacę minimalną. Najniższe wynagrodzenie wynosi 1 237 zł netto, co daje ponad godzinę pracy na sfinansowanie miejskiej imprezy.

Czytaj też: Kto ma szansę dobrze zarobić w sylwestra?

Mieszkańcy Krakowa i Wrocławia otrzymujący najniższe wynagrodzenia na sylwestra pracują około pół godziny. Najwięcej na imprezę przeznaczy Warszawa, jednak ze względu na dużą liczbę podatników PIT w stolicy (prawie 1 200 tys.), koszt w przeliczeniu na jednego podatnika wyniesie 2,77 zł.

Warszawiak na sylwestra pracuje więc 23 minuty. W tym roku impreza organizowana w Poznaniu jest niskobudżetowa, podatnicy muszą na nią pracować tylko po 7 minut.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jag 2015-01-07 15:11:31

Sylwester to jedna z najbardziej wyczekiwanych imprez w roku, każdy chce się dobrze bawić i niestety to kosztuje. Zarówno imprezy plenerowe jak i zwykłe domówki to niemały wydatek. Znalazłam infografikę na Poradniku Inwestowania, która ciekawie obrazuje ten temat.