PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Między zarobkami menedżerów w budżetówce i biznesie prywatnym jest prawdziwa przepaść

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 3 mar 2019 0:01

Praca w instytucjach publicznych może być atrakcyjna dla osób ceniących stabilność, umowę o pracę i tzw. trzynastki. To okazja dla wszystkich nastawionych na zdobywanie doświadczenia i późniejsze przejście do firm prywatnych - mówi Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Między zarobkami menedżerów w budżetówce i biznesie prywatnym jest prawdziwa przepaść
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Mediana wynagrodzeń w administracji państwowej to ok. 3,5 tys. zł brutto. Dla dyrektorów – ponad 6 tys. zł. Na podobnych stanowiskach w sektorze prywatnym płace wynoszą 10-15 tys. zł.
  • Zdaniem Jakuba Gontarka, dużym plusem budżetówki jest stabilność zatrudnienia i możliwość pozyskania unikalnej wiedzy, którą można później wykorzystać w biznesie.
  • W tle jest trwająca od kilku miesięcy walka związków o podwyżkę pensji w budżetówce. Taką, którą odczują pracownicy.

Ekspert Konfederacji Lewiatan pytany o to, jakie warte zainteresowania oferty w budżetówce znajdziemy, wskazuje wszelkie stanowiska i branże wymagające wiedzy eksperckiej. - Niekoniecznie muszą to być posady urzędników administracji i innych instytucji państwowych, potrzebni są też specjaliści wykonujący prace zlecone na ich rzecz - wyjaśnia.

Jak dodaje, obecnie brakuje ekspertów oceniających i tworzących programy nauczania, dlatego też mogą oni liczyć na wyższe wynagrodzenia.

- Wszystkie zawody wymagające dogłębnej znajomości specyfiki danej dziedziny i zasad funkcjonowania administracji zapewniają dość dobre warunki płacowe. Ale należy pamiętać, że są one i tak niższe niż na podobnych stanowiskach w prywatnym sektorze - przyznaje.

fot. pixabay
fot. pixabay

Najwyższe różnice w zarobkach dotyczą osób na wyższych stanowiskach. Przykładowo, w przypadku kierowników dużych zespołów, czyli osób zajmujących najwyższe pozycje, mediana zarobków przekracza 6 tys. zł. W biznesie porównywalne funkcje oznaczają płace rzędu 10-15 tys. zł i większe w zależności od wielkości firmy. W obszarach publicznych najwyższe zarobki oferuje administracja rządowa, tj. ok. 3,9 tys. zł. W służbach mundurowych mamy 3,7 tys. zł, w wymiarze sprawiedliwości – 3,4 tys. zł, a w administracji terenowej – 3,2 tys. zł. Mimo to, wielu pracowników decyduje się na zmianę pracodawcy z państwowego na prywatnego. 

Zdaniem Gontarka, najlepszą ścieżką kariery dla osób pracujących w budżetówce jest - po zdobyciu doświadczenia w administracji - przejście do przedsiębiorstw prywatnych albo obszaru łączenia biznesu z administracją w ramach własnej działalności gospodarczej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Między zarobkami menedżerów w budżetówce i biznesie prywatnym jest prawdziwa przepaść

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA