Mężczyźni za ladą zarabiają więcej od kobiet

Ile zarabiają sprzedawcy zatrudnieni w handlu detalicznym w Polsce? W których regionach sklepy płacą najwięcej? Poznajcie wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mężczyźni za ladą zarabiają więcej od kobiet

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 cze 2014 10:41


Jak wynika z badania Sedlak&Sedlak sprzedawcy zatrudnieni w handlu detalicznym należeli w 2013 roku do najsłabiej wynagradzanych zawodów w Polsce. Połowa z nich zarabiała miesięcznie mniej niż 2600 zł brutto.

Mediana dla ogółu pracujących w Polsce wyniosła 4050 zł, czyli o 53 proc. więcej niż w przypadku sprzedawców. Najlepiej wynagradzane 25 proc. sprzedawców zarabiało ponad 3 900 zł. Pensje najsłabiej zarabiających 25 proc. nie przekraczały natomiast 1873 zł. Sprzedawcy mężczyźni zarabiali przeciętnie 30 proc. więcej niż kobiety.

Podobnie jak w przypadku wielu innych grup zawodowych, sprzedawcy najlepiej zarabiali w województwie mazowieckim. Wynagrodzenie co drugiego sprzedawcy z tego województwa przekraczało 2795 zł było o przeszło 40 proc. wyższe niż w warmińsko-mazurskim (1998 zł) - województwie o najniższych zarobkach w tej grupie.

Na wyższe pensje mogli liczyć sprzedawcy zatrudnieni w wielkich sieciach handlowych, firmach z przewagą kapitału zagranicznego oraz o stażu pracy w przedziale 11-15 lat. Połowa sprzedawców rozpoczynających pracę otrzymywała wynagrodzenie niższe od 1914 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.