PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

ME koryguje projekt ustawy ws. deputatów węglowych dla emerytów górniczych

  • Autor: PAP/JS
  • 4 sie 2017 15:41

Ministerstwo Energii przygotowuje korektę w projekcie ustawy dotyczącej deputatów węglowych dla emerytów górniczych - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Resort chciałby, aby sprawa deputatów została uregulowana przed końcem tego roku.

ME koryguje projekt ustawy ws. deputatów węglowych dla emerytów górniczych
Adobe Stock
REKLAMA

• Propozycja resortu energii przewiduje wypłatę ekwiwalentu za deputat przez ZUS, raz w roku, według określonego przelicznika wartości tony węgla - według obecnych cen byłoby to ok. 1,4 tys. zł na osobę rocznie. 

• W swoim projekcie Ministerstwo Energii oszacowało, że z wprowadzanych ustawą regulacji będzie mogło skorzystać ok. 235 tys. osób, przy spodziewanym rocznym koszcie (w wersji z wypłatą rocznego ekwiwalentu) ok. 391 mln zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przygotowywana przez ministerstwo zmiana w projekcie ma dać osobom uprawnionym do deputatu, czyli do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie, możliwość wyboru, czy wolą dożywotnio otrzymywać co roku z ZUS ekwiwalent pieniężny za deputat, czy też zrezygnują z tego ekwiwalentu, w zamian otrzymując jednorazowe świadczenie o wartości deputatu za okres np. 10 lat.

"Pojawił się pomysł, żeby dać osobom (uprawnionym do deputatu - red) wybór dotyczący możliwości jednorazowej wypłaty. Mamy już w tym zakresie skorygowany projekt, który będzie teraz zatwierdzany przez departament prawny w ministerstwie" - powiedział Tobiszowski.

Koncepcja jednorazowej wypłaty emerytom górniczym świadczenia (wówczas mówiono o kwocie 8-9 tys. zł na osobę) w zamian za zrzeczenie się roszczeń do deputatu w kolejnych latach była już rozważana jesienią ubiegłego roku, z inicjatywy Ministerstwa Finansów. Ponieważ jednak nie było zgody strony społecznej na takie rozwiązanie, resort energii opracował projekt ustawy, zgodnie z którym ekwiwalent za deputat miałby być wypłacany co roku przez ZUS. W styczniu projekt omówił Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, który jednak nie zdecydował wówczas o skierowaniu go do dalszego procedowania.

Tobiszowski poinformował, że sprawa rozwiązania problemu deputatów emeryckich będzie jeszcze omawiana z premier Beatą Szydło, do której w ostatnim czasie związkowcy zwracali się o interwencję i przyspieszenie prac nad projektem. Akcję wysyłania do premier listów dotyczących problemu deputatów zainicjowali też śląscy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej.

Resort energii chciałby, aby rozwiązania dotyczące deputatów dla emerytów zostały przyjęte i wdrożone w tym roku, m.in. dlatego, że problem dotyczy seniorów, ale także dlatego, że - jak mówił Tobiszowski - w tym roku "budżet jest niezły", dzięki czemu możliwa byłaby wypłata świadczenia o równowartości ekwiwalentu za 10 lat do przodu, dla osób, które wybrałyby takie rozwiązanie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ME koryguje projekt ustawy ws. deputatów węglowych dla emerytów górniczych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA