PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Mateusz Morawiecki: Są propozycje, by pracowniczymi programami kapitałowymi zarządzał PFR

  • Autor: PAP/JS
  • 15 mar 2017 17:48

Są propozycje, by pracowniczymi programami kapitałowymi zarządzał Polski Fundusz Rozwoju (PFR), a po pewnym czasie, żeby były to po prostu fundusze inwestycyjne, które ze sobą będą konkurowały - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki: Są propozycje, by pracowniczymi programami kapitałowymi zarządzał PFR
Mateusz Morawiecki (fot.flickr/premier.gov.pl/P.Tracz/KPRM)
REKLAMA

• Morawiecki przypomniał, że Programu Budowy Kapitału ma polegać na tworzeniu zachęt ze strony administracji publicznej i Skarbu Państwa dla pracowników i pracodawców do oszczędzania długoterminowego.

•  Wicepremier mówił również o Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

•  Odniósł się także do planowanego przez rząd programu 10000+, który ma zachęcać emerytów do pozostania na rynku pracy.

 

Na konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów szef MR i MF zaznaczył, że w polskiej gospodarce brakuje oszczędności, a trzeciofilarowe systemy emerytalne są na całym świecie głównym źródłem oszczędności. "Więc budując te oszczędności z jednej strony zabezpieczamy ludzi na jesień życia, z drugiej strony makroekonomicznie robimy coś, co naszemu krajowi jest szalenie potrzebne. Bo cały czas - od 27 lat - bardziej się zadłużamy i nie potrafimy wygenerować tych oszczędności wewnątrz kraju" - zauważył.

W ramach Programu Budowy Kapitału przewiduje się przekazanie 25 proc. aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a przekształcenie pozostałych 75 proc. w aktywa Otwartych Funduszy Inwestycyjnych na indywidualne konta emerytalne prowadzone w ramach obecnego tzw. III filaru ubezpieczeń społecznych.

Morawiecki przypomniał, że program ma polegać na tworzeniu zachęt ze strony administracji publicznej i Skarbu Państwa dla pracowników i pracodawców do oszczędzania długoterminowego. W pierwszym okresie - jak przypomniał - plan będzie koncentrował się na zabezpieczeniu rynku przed kartelizacją i monopolizacją.

"Mamy wstępne propozycje, żeby zarządzał tym Polski Fundusz Rozwoju, a po pewnym czasie, żeby były to po prostu fundusze inwestycyjne, które ze sobą będą konkurowały" - dodał wiceszef rządu.

Odnosząc się do tematu zachęt dla potencjalnych emerytów, aby pozostali na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego powtórzył, że na razie nie ma zatwierdzonych przez rząd propozycji w tej sprawie, choć w różnych resortach i instytucjach pojawia się wiele pomysłów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mateusz Morawiecki: Są propozycje, by pracowniczymi programami kapitałowymi zarządzał PFR

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA