PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Matczyne emerytury nie dla ojców? Blokują ich dyskryminujące przepisy

  • Autor: aw/pap
  • 3 paź 2019 7:39

Na 58 tys. zarejestrowanych w ZUS spraw o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego tylko 172 to wnioski mężczyzn - czytamy "Dzienniku Gazecie Prawnej". Zdaniem ekspertów powodów takiej sytuacji jest kilka.

Matczyne emerytury nie dla ojców? Blokują ich dyskryminujące przepisy
Przepisy określają, że z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego mogą skorzystać osoby, które nie wypracowały minimalnej emerytury (fot.pixabay)
REKLAMA

"Przepisy określają, że z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego mogą skorzystać osoby, które nie wypracowały minimalnej emerytury. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że przez lata dominował tradycyjny model rodziny, w którym to ojciec zarabiał, a kobieta wychowywała dzieci, może to być jedna z przyczyn małego zainteresowania ojców nowym świadczeniem" - tłumaczy cytowany przez "DGP" dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem eksperta, winne tej sytuacja są również przepisy. "Świadczenie przysługuje ojcu tylko w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią rodziny lub długotrwałego zaprzestania wychowywania przez nią dzieci. A przecież zdarzało się - choć rzeczywiście nieczęsto - że to matka była żywicielem rodziny, a na ojca spadł ciężar zajmowania się dziećmi. W tej sytuacji kobieta dostanie emeryturę, a mężczyzna nie, bo nie wypracował minimalnego stażu" - dodaje Lasocki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dziennik, powołując się na dane ZUS, zaznacza również, że najczęstszym powodem odmowy przyznania matczynej emerytury jest zbyt wysoki dochód wnioskującego. "Na tej podstawie odrzucono aż 3356 z wszystkich 5090 zanegowanych wniosków" - czytamy.

Według ekspertów - jak podkreśla "DGP" - zgodnie z przepisami świadczenie może być przyznane tylko w przypadku, gdy osoba uprawniona nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania". "To bardzo szerokie i nieostre pojęcie" - zaznacza dr Tomasz Lasocki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Matczyne emerytury nie dla ojców? Blokują ich dyskryminujące przepisy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA