Obecnie płace w górnictwie nie są atrakcyjne, zważywszy na to, jak bardzo ciężka i niebezpieczna to praca. Za wykonywanie takiej pracy należy ludzi odpowiednio wynagradzać - mówi w rozmowie z portalem WNP.PL Marian Kostempski, były prezes Kopeksu.

Kostempski wskazuje, że płace w górnictwie trzeba je podnieść i ujednolicić.
- Bez dwóch zdań należy podnieść wynagrodzenia w górnictwie. Jednak trzeba to zrobić, wprowadzając nowe układy zbiorowe pracy. Przy tym należy płace ujednolicić. Żeby nie było tak, że w jednej kopalni danej spółki zarabiają tyle, a w drugiej te zarobki są jeszcze inne. Takie dysproporcje tylko wywołują napięcia - mówi były prezes Kopeksu.

Zaznacza, że sukcesem byłoby, gdyby przykładowo w Polskiej Grupie Górniczej udało się wynegocjować nowatorski układ zbiorowy pracy, który część płac wiązałby z wynikami wydobycia.
- To byłoby zdrowe, z dbałością o koszty. Natomiast gorzej, gdyby to się nie udało i zdecydowana większość płacy byłaby częścią stałą, zupełnie niezależną od poziomu wydobycia i osiąganych wyników. Obecnie płace w górnictwie nie są atrakcyjne, zważywszy na to, jak bardzo ciężka i niebezpieczna to praca. Za wykonywanie takiej pracy należy ludzi odpowiednio wynagradzać. Jednak z drugiej strony pewną część płac trzeba by powiązać z efektami w zakresie wydobycia - wyjaśnia.


KOMENTARZE (0)