PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Marczuk: w ciągu dwóch dni 1640 firm wypełniło formularz ws. PPK

  • Autor: PAP/RAF
  • 21 lis 2021 10:42

W ciągu dwóch dni 1640 firm odpowiedziało na elektroniczne wezwania PFR, wyjaśniając dlaczego nie podpisały umowy o zarządzanie PPK - poinformował wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. Dodał, że 1548 to mikrofirmy, w których żaden z pracowników nie wyraził woli oszczędzania w PPK.

Marczuk: w ciągu dwóch dni 1640 firm wypełniło formularz ws. PPK
Pracownicze Plany Kapitałowe to system gromadzenia oszczędności emerytalnych, który jest współtworzony przez pracowników, pracodawców oraz państwo. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Marczuk zaznaczył, że do wypełnienia i wysłania formularza zobowiązane są wszystkie firmy, które taki dokument otrzymają.
  • - Nawet te najmniejsze, w których żaden z pracowników nie wyraził woli oszczędzania w PPK i które, zgodnie z ustawą o PPK, z systemu powszechnego oszczędzania mogą być wyłączone - powiedział Marczuk.
  • - Ważne, by przedsiębiorca podał przyczynę, dla której nie podpisał umowy - wyjaśnił.

Marczuk wskazał, że wezwanie otrzymają wszyscy pracodawcy, którzy zadeklarowali opłacanie składek ZUS za osoby zatrudnione, ale nie widnieją w ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych, prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Wyjaśnił, że dokument zostanie udostępniony w profilu informacyjnym ZUS (PUE) i będzie zawierał link przekierowujący bezpośrednio do specjalnego formularza.

- Cały proces jest bardzo prosty, a wypełnienie tego formularza trwa ok. 3-5 minut - powiedział. Dodał, że dzięki współpracy z ZUS w tej sprawie udało się te wezwania zdigitalizować. - Ważne jest także, że oszczędziliśmy ok. 7 mln zł publicznych pieniędzy - podkreślił Marczuk.

Zaznaczył, że do wypełnienia i wysłania formularza zobowiązane są wszystkie firmy, które taki dokument otrzymają. - Nawet te najmniejsze, w których żaden z pracowników nie wyraził woli oszczędzania w PPK i które, zgodnie z ustawą o PPK, z systemu powszechnego oszczędzania mogą być wyłączone. Ważne, by przedsiębiorca podał przyczynę, dla której nie podpisał umowy - wyjaśnił.

Czytaj też: W Ośrodkach Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem brakuje specjalistów dziecięcych

W sumie wezwanie do wyjaśnienia ma otrzymać ok. 650 tys. firm, przy czym dziennie wysyłane jest ok. 20-30 tys. - W ciągu dwóch pierwszych dni (akcję uruchomiono w czwartek) 1640 firm wypełniło i odesłało formularz - powiedział Marczuk. Zaznaczył, że 1548 to mikrofirmy, w których do tej pory żaden z pracowników nie wyraził woli oszczędzania w PPK. Marczuk wskazał też, że 30 firm zadeklarowało, że podpiszą umowę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Marczuk: w ciągu dwóch dni 1640 firm wypełniło formularz ws. PPK

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • adela 2021-11-25 16:33:59

    Szkoda że ludzie nie chcą korzystać, bo warto. Wiele można bardzo pozytywnych opinii w sieci wyczytać, poza tym wystarczyć usiaść i na spokojnie chwilę policzyć ;)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA