Luka płacowa w Polsce jest jedną z najniższych w Europie i wynosi 4,5 proc. przy średniej unijnej 13 proc. - powiedziała w czwartek w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. Wskazała przy tym, że udział kobiet na stanowiskach kierowniczych wynosi poniżej 50 proc.

- Zdaniem wiceszefowej MRiPS wysokie wskaźniki zatrudnienia kobiet są wynikiem dobrej sytuacji na rynku pracy, niskiego bezrobocia, a także zmniejszenia luki płacowej.
- "Luka płacowa w Polsce jest jedną z najniższych w Europie i wynosi 4,5 proc. przy średniej unijnej wynoszącej 13 proc." - przekazała wiceminister.
- Poinformowała, że udział kobiet na stanowiskach kierowniczych wynosi poniżej 50 proc. "Jesteśmy numerem jeden w Unii Europejskiej pod względem udziału kobiet zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych" - zaznaczyła.
Posłowie PiS pytali w Sejmie przedstawicieli Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o to, jak rząd wspiera matki w powrocie do pracy po urodzeniu dziecka. Prosili także o informacje na temat aktywności zawodowej kobiet.
Czytaj też: Pracodawca wybierze termin urlopu. Pracownik nie będzie miał nic do powiedzenia
Wiceminister rodziny Barbara Socha zwróciła uwagę, że według danych statystycznych aktywność zawodowa kobiet wzrasta. "Nie ziściły się przepowiednie opozycji krytykujące wprowadzenie programu 500 plus w 2016 r. Aktywność zawodowa kobiet nie spadła tak dramatycznie jak w innych krajach Unii Europejskiej w czasie pandemii. Od tamtego czasu, szczególnie wśród kobiet w wieku produkcyjnym, aktywność zawodowa bardzo szybko rośnie" - podkreśliła wiceminister.
Wskazała, że według danych Eurostatu współczynnik aktywności zawodowej w Polsce wynosi 72,3 proc.. "Można powiedzieć, że doganiamy powoli średnią unijną, gdzie średnio 74 proc. kobiet pracuje. To jest przedział wieku 20-64, a zatem obejmuje również te roczniki kobiet, które już osiągnęły w Polsce wiek emerytalny" - zaznaczyła Socha.
Aktywność zawodowa kobiet jest coraz większa
Jak dodała, aktywności zawodowa kobiet w Polsce wzrosła od 2015 r. o 7,6 proc. "W grupie kobiet starszych aktywność zawodowa wzrosła jeszcze bardziej. U kobiet między 55. a 64. rokiem życia ta aktywność wzrosła z 35 proc. do ponad 45 proc., a więc więcej niż 10 punktów procentowych" - podała wiceminister.

Słowa kluczowe
- Barbara Socha
- Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
- kobiety
- równouprawnienie
- luka płacowa
- aktywizacja zawodowa
KOMENTARZE (0)