PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Mamy dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń. Tak dobrze dawno nie było

 • Karolina Markowska
  km
 • 18 cze 2021 11:30

W maju 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,7 proc. w porównaniu do 2020 roku i wyniosło 6338,5 tys.. Wzrost notujemy także w wynagrodzeniach. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 10,1 proc. w porównaniu do maja 2020 i wyniosło 5637,34 zł (brutto).

Mamy dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń. Tak dobrze dawno nie było
W maju 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,7 proc. w porównaniu do 2020 roku (fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Maj 2021 jest kolejnym miesiącem w którym notowane jest zwiększenie przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (firmy zatrudniające powyżej 9 osób).

 • W porównaniu do kwietnia 2021 roku, zauważalny jest spadek wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. W maju wynagrodzenia były niższe o niespełna 3 proc. (2,9 proc.) niż w miesiąc wcześniej.

 • - Maj był pierwszym miesiącem znaczącego odmrożenia gospodarki po pandemii. Dzisiejsze dane z rynku pracy jako pierwsze pokazały dużą siłę odbicia gospodarczego w reakcji na luzowanie restrykcji - zauważa Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Maj 2021 jest kolejnym miesiącem w którym notowane jest zwiększenie przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W porównaniu do kwietnia zwiększyło się ono minimalnie – o 0,3 proc.

Jak wyjaśniają autorzy analizy, jest to efekt m.in. przyjęć w jednostkach, zwiększania wymiaru etatów pracowników do poziomu sprzed pandemii, a także mniejszej absencji w związku z pobieraniem przez pracowników zasiłków opiekuńczych i chorobowych.

fot. GUS
fot. GUS

W relacji do analogicznego miesiąca w 2020 r. zaobserwowano kontynuowany od kwietnia 2021 r. wzrost przeciętnego zatrudnienia (o 2,7 proc.).  

Odmrażanie gospodarki kluczowe

- Maj był pierwszym miesiącem znaczącego odmrożenia gospodarki po pandemii. Dzisiejsze dane z rynku pracy jako pierwsze pokazały dużą siłę odbicia gospodarczego w reakcji na luzowanie restrykcji. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca – zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Tymczasem typowa dynamika miesięczna tej zmiennej nie przekracza 0,1 pkt proc. Nowe etaty pojawiły się naszym zdaniem głównie w galeriach handlowych. Branża gastronomiczna również zatrudniała, ale większość firm z nią związanych zatrudnia mniej niż 10 pracowników i nie jest zaliczana przez GUS w poczet sektora przedsiębiorstw - wyjaśnia Karol Pogorzelski, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

źródło: GUS
źródło: GUS
Na wpływ luzowania obostrzeń na dane GUS uwagę zwraca także Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Mamy dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń. Tak dobrze dawno nie było

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • PytaM 2021-06-18 17:20:41

  Gdzie to, tak podwyższają?

 • tuis 2021-06-18 13:44:30

  Ja pracuję w usługach i widzę, że ludzie zaczęli w ostatnim czasie ograniczać wydatki.

 • asd 2021-06-18 11:51:33

  coo??

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA