×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Majątek prezesa NBP pod lupą. "Władza jest wyjątkowo łapczywa i wyjątkowo chciwa"

  • Autor: PAP/JP
  • 23 cze 2022 11:04

Obowiązek ujawnienia oświadczenia majątkowego przez prezesa i wiceprezesów NBP zakłada projekt ustawy przygotowany przez posłów Lewicy. Oczekujemy od przedstawicieli najważniejszych instytucji w państwie jawności i przejrzystości - mówiła na czwartkowej konferencji posłanka Magdalena Biejat.

Majątek prezesa NBP pod lupą. "Władza jest wyjątkowo łapczywa i wyjątkowo chciwa"
Posłanka Lewicy Magdalena Biejat (fot. PAP/Rafał Guz)
REKLAMA

Wiceszefowie klubu Lewicy Magdalena Biejat i Tomasz Trela podczas konferencji przed siedzibą Narodowego Banku Polskiego zwracali uwagę, że opinii publicznej nieznane pozostają sprawozdania majątkowe prezesa i wiceprezesów NBP.

"Inflacja galopuje. Na czele Narodowego Banku Polskiego stoi człowiek współodpowiedzialny za tempo rozwoju tej inflacji, który choć składa oświadczenia majątkowe, to nie ma obowiązku ich ujawnić. Powinniśmy ten majątek znać. Działania prezesa, każde jego słowo mają bezpośredni wpływ na pozycję złotego, na sytuację inflacyjną w Polsce, na sytuację polskiej gospodarki. Powinniśmy wiedzieć, skąd czerpie zyski, jak wygląda jego majątek, z kim jest lub nie jest powiązany" - oświadczyła Biejat.

Poinformowała o przygotowaniu projektu ustawy, który - jak mówiła - sprawi, że prezes NBP i wiceprezesi tego banku nie będą mogli uchylać się od ujawnienia swoich oświadczeń majątkowych.

"Wzywamy do jawności i przejrzystości przedstawicieli rządu i najważniejszych instytucji w państwie. To podstawowa zasada demokracji, która w dzisiejszych trudnych czasach pozwoli obywatelom i obywatelkom zaufać tym, którzy podejmują kluczowe decyzje" - oświadczyła posłanka Lewicy.

Zobacz też: Według prezesa NBP mamy potężną gospodarkę z niesamowitym rynkiem pracy

Poseł Tomasz Trela podkreślił, że osoby, które stoją na straży polskiej złotówki, powinny się "spowiadać" Polkom i Polakom z tego, ile zarobili, jaki mają majątek i w co inwestują.

"Ostatnie historie z (premierem) Mateuszem Morawieckim w tle pokazują, że ta władza jest wyjątkowo łapczywa i wyjątkowo chciwa. Polki i Polacy na inflacji tracą, a Mateusz Morawiecki na inflacji i drożyźnie zarabia" - mówił Trela.

Zobacz też: Posłowie pytają, prezes NBP tłumaczy ile zarabia

"Chcemy wiedzieć, czy Adam Glapiński nie spotkał się w jakimś ciemnym pokoiku z Mateuszem Morawieckim i czy nie wpadli na genialny pomysł, by kilka miesięcy temu zrobić interes na inflacji. Jak Mateusz Morawiecki ma 4 mln 600 tys. zł w obligacjach Skarbu Państwa, które docelowo będą przynosiły około 15 proc. rocznie zwrotu, to pytanie, czy takich obligacji nie ma Adam Glapiński oraz jego najbliżsi współpracownicy" - pytał poseł Lewicy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Majątek prezesa NBP pod lupą. "Władza jest wyjątkowo łapczywa i wyjątkowo chciwa"
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA