Majątek najbogatszych Francuzów jest ośmiokrotnie większy niż dorobek polskich miliarderów

Jak duże majątki posiadają najbogatsi Francuzi, którzy jeszcze nie zdążyli zmienić obywatelstwa? Jak w porównaniu z nimi wypadają nasi rodzimi milionerzy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Majątek najbogatszych Francuzów jest ośmiokrotnie większy niż dorobek polskich miliarderów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/mat. pras.

12 paź 2015 13:59


Wprowadzona we Francji w 2012 roku 75 proc. stawka podatku dla najbogatszych obywateli stała się przyczyną wyjazdu z kraju kilku milionerów. Szeroko komentowana w mediach była emigracja Gerarda Depardieu, który po wprowadzeniu podatku został Rosjaninem. Francuski rząd szybko wycofał się z tego rozwiązania i do końca 2014 roku zniósł podatek.

Czytaj też: Najbogatsi Niemcy i Polacy. Jak duże są dysproporcje?

Łączny majątek 40 najbogatszych Francuzów jest 8,5-krotnie większy niż majątek 40 najbogatszych Polaków. Najbogatsi obywatele Francji łącznie posiadają ponad 185 mld euro, natomiast najzamożniejsi nasi rodacy dysponują łącznym majątkiem w wysokości 21,5 mld euro.

Gdyby wszyscy najbogatsi Polacy (uwzględniona czterdziestka) połączyli swoje fortuny, znaleźliby się dopiero na trzecim miejscu francuskiej listy najbogatszych.

Średnia majątków 40 najbogatszych Francuzów wyniosła w 2014 roku ponad 4,5 mld euro. Polscy najbogatsi milionerzy (czterdziestu) przeciętnie posiadają o wiele mniej – 538 mln euro.

Równie duża różnica jest pomiędzy medianą tych fortun. We Francji mediana wysokości majątków 40 najbogatszych obywateli wynosi 1 885 mln euro, a w Polsce 238 mln euro. 

Najbogatsi Francuzi i Polacy

Francja to niekwestionowana stolica mody. Piękno przyciąga równie mocno jak fortuny, a co więcej – bywa, że jest kosztowne i można na nim nieźle zarobić. Nie dziwi fakt, że najbogatsza Francuzka – Liliane Bettencourt dorobiła się właśnie na kosmetykach. Jest ona głównym udziałowcem koncernu L'Oréal, a jej majątek to 30 mld euro.

Na drugim miejscu we Francji uplasował się Bernard Arnault, który jest prezesem i udziałowcem takich marek jak Louis Vuitton,Moët,S Hennessy oraz Christian Dior. Jego majątek jest szacowany na ponad 28 mld euro.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.