Mają aplikację, więc mogą liczyć na więcej. Ile zarabia radca prawny, a ile specjalista ds. prawnych?

Zarobki radców prawnych są ponad dwa razy większe od pensji specjalistów ds. prawnych – wynika z najnowszego raportu płacowego Advisory Group TEST Human Resources. Czy jednak opłaca się ich zatrudniać?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mają aplikację, więc mogą liczyć na więcej. Ile zarabia radca prawny, a ile specjalista ds. prawnych?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

10 wrz 2014 6:17


Jak wynika z najnowszego raportu płacowego „Wiosna 2014”, zarobki specjalistów ds. prawnych poszły w górę. Obecnie ich średnia miesięczna wypłata wynosi 5941 zł brutto – to o 905 zł brutto więcej niż jesienią 2013 r.

25 proc. specjalistów nie może liczyć na więcej niż 3 tys. zł brutto,  kolejne 25 proc. osób odpowiedzialnych za zapewnienie zgodności działań firmy z prawem dostaje nie mniej niż 6906 zł brutto.

Ponad dwa razy więcej niż specjalista ds. prawnych wyciągają radcy prawni. Ich średnia miesięczna pensja wynosi 12 tys. 488 zł brutto. To niestety o 308 zł mniej niż w ubiegłym półroczu.

Co czwarta osoba, która czuwa nad zgodnością działań firmy z prawem oraz wykonywanie przed sądami i innymi organami czynności, zarabia mniej niż 6137 zł brutto. 25 proc. otrzymuje więcej niż 16 tys. 641 zł brutto.

Czy jednak warto zatrudniać radcę prawnego, skoro można korzystać z usług dwa razy tańszego specjalisty ds. prawnych? Przy wyborze fachowca należy wziąć pod uwagę to, że radca prawny to profesjonalny prawnik, który po ukończeniu studiów prawniczych odbył wymagające szkolenie aplikanckie zakończone trudnym egzaminem państwowym przeprowadzanym przez ministra sprawiedliwości oraz został wpisany na listę radców prawnych.

 Radca prawny spełnia najwyższe wymagania stawiane przez państwo, ustawę, a także przepisy dotyczące etyki zawodowej. W odróżnieniu od prawników bez odbytej aplikacji każdy radca prawny ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na kwotę 1,4 mln zł. Jeśli zatem, jak w każdym zawodzie, zdarzy się pomyłka, można być pewnym, że do sumy 1,4 mln zł roszczenia klienta będą zaspokojone przez ubezpieczyciela – mówi Grzegorz Furgał z Krajowej Rady radców Prawnych.

Ponadto radca prawny ma uprawnienia do reprezentowania klienta przed sądem we wszystkich rodzajach spraw. Od lipca 2015 roku radca prawny będzie mógł pełnić funkcję obrońcy w sprawach karnych i  karnoskarbowych. Jak więc widać nie bez powodu jego średnie miesięczne wynagrodzenie jest dwa razy wyższe od pensji specjalisty ds. prawnych.

* Raport płacowy AG Test HR „Wiosna 2014” powstał na podstawie danych płacowych z 411 przedsiębiorstw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Attorney at Law 2015-08-31 12:26:38

Dużo przekłamań w tym artykule. Przede wszystkim wysokość zarobków to chyba z Warszawy z zagranicznych sieciówek. Inna sprawa, że prawnicy niezrzeszeni w korporacjach mogą reprezentować klientów w sądach na zasadzie tzw. stałej umowy zlecenia - vide: art. 87 § 1 k.p.c. wers 2 i 3 , ale również jako pełnomocnicy zatrudnieni w danych spółkach. Aplikacja prawnicza jest nie tylko niekonstytucyjna, ale również przymusowa przynależność prawników do korporacji jest niekonstytucyjna. Radcy prawni są prawnikami od wszystkiego, a nie specjalistami w konkretnych sprawach. Na rynku zmonopolizowanym przez korporacje prawne nie wykształciły się nigdy specjalizacje, a osoby przynależące do korpo i prowadzące swoje działalności, nie dają rękojmi tego, że przyjmowaną sprawę wygrają. Obowiązkowe OC radców prawnych jest iluzoryczne, bo odpowiedzialność tych prawników korporacyjnych jest akcesoryjna, a tylko w przypadku, gdy klient wygra z nimi sprawę. Prawnicy pozakorporacyjni mogą natomiast zawierać umowy o rozszerzonej odpowiedzialności. Radcowie trzymają się sztywnych stawek wg rozporządzenia, a wiec klient wykłada za pracę, która nie jest jeszcze wykonana. Natomiast prawnicy spoza korporacji partycypują w ryzyku prowadzenia sprawy i często umawiają się od powodzenia w sprawie. Natomiast radcoom i adwokatom nie wolno się umawiać tylko na zysk, ale również nie mogą się promować, co w zasadzie powoduje, że można różnie trafić.

Agnieszka 007 2015-06-14 21:42:38

Tak, niestety. Studia kosztują naprawdę wiele wysiłku, a aplikacja jest niezwykle kosztowna. I ktoś mi mówi, że radcy prawni za dużo zarabiają?!

sea 2015-03-20 07:27:41

"Ponad dwa razy więcej niż specjalista ds. prawnych wyciągają radcy prawni. Ich średnia miesięczna pensja wynosi 12 tys. 488 zł brutto. To niestety o 308 zł mniej niż w ubiegłym półroczu." NIESTETY???