×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Luka płacowa składnia do wprowadzenia jawności wynagrodzeń

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 4 kwi 2019 18:20

Słabnie tolerancja pracowników wobec nierówności płac kobiet i mężczyzn - wynika z najnowszego raportu ADP „Workforce View in Europe 2019”. W 2017 roku mówiło o tym 22 proc. badanych pracowników. W najnowszej edycji badania już 27 proc.

Luka płacowa składnia do wprowadzenia jawności wynagrodzeń
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • ADP opublikowało najnowsze dane na temat oceny przez pracowników aktualnego środowiska pracy oraz ich oczekiwań związanych z przyszłością.
  • Z raportu „The Workforce View in Europa in 2019” dowiemy się, że problem nierównych płac zauważa ponad 70 proc. pracowników w Polsce.
  • Zaś 75 proc. Polek zmieniłoby pracę, gdyby dowiedziały się, że mężczyźni na równoległych stanowiskach zarabiają więcej.

Polacy mają dużą świadomość istnienia luki płacowej. Jedynie 29,3 proc. pracowników nie podejrzewa istnienia nierówności w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn - to najmniej wśród wszystkich nacji europejskich, które wzięły udział w badaniu. Jednocześnie w całej Europie wzrosło poparcie dla prawnie regulowanego obowiązku ujawniania nierówności płacowych w firmach. Świadczy o tym 5-proc. wzrost poparcia w porównaniu z wynikami z 2017 r.

- Mimo, że kwestia okresowo jest podnoszona w debacie publicznej, niższe wynagradzanie kobiet wciąż jest faktem. Być może dobrym sposobem na rozwiązanie problemu byłoby wprowadzenie obowiązku raportowania różnic płacowych, obostrzonego karami za nieprzestrzeganie zasady równego traktowania - komentuje wyniki badań Anna Barbachowska, HR Business Partner ADP Polska.

Jawność wynagrodzeń pomoże 

Jak dodaje, w Polsce trwają aktualnie konsultacje rządowe dotyczące obowiązku publikacji oferowanego wynagrodzenia już na etapie ogłoszenia rekrutacyjnego. Zaproponowana przez posłów Nowoczesnej nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawców obowiązek przedstawiania w publikowanych przez nich ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia na danym stanowisku.

Pomysł spotkał się z pozytywnym odbiorem strony rządzącej. - Jesteśmy pozytywnie nastawieni do projektu, ale wymaga on zmian - mówił podczas debaty sejmowej Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Taki nakaz może poprawić przejrzystość wynagrodzeń, a także wymóc równe wynagradzanie niezależnie od płci. Jak pokazują nasze badania, coraz więcej pracowników oczekuje, że nieuczciwie postępujący pracodawcy będą pociągani do odpowiedzialności. Jeśli wkrótce nic się nie zmieni, pracownicy zaczną odchodzić od niewiarygodnych pracodawców, przysparzając przełożonym kolejnych problemów nie tylko z zatrudnieniem, ale co gorsza - z wydajnością i reputacją - podkreśla Barbachowska. 

Zero tolerancji dla luki płacowej

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Luka płacowa składnia do wprowadzenia jawności wynagrodzeń

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA