×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Luka płacowa na świeczniku. Pomysł polityków krytykują pracodawcy

Rozszerzenie kategorii mobbingu o różnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć jeszcze bardziej skomplikuje tę prawną kategorię. To jedynie przejaw inflacji prawa, a nie efektywnego przeciwdziałania patologicznym zjawiskom na rynku pracy – tak zgłoszony do Sejmu projekt zmieniający definicję mobbingu komentują Pracodawcy RP.

Luka płacowa na świeczniku. Pomysł polityków krytykują pracodawcy
Z danych GUS wynika, że problem luku płacowej dotyczy blisko 20 proc. kobiet w Polsce. (Fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Do parlamentu trafił poselski projekt zmiany Kodeksu pracy, który rozszerza definicję mobbingu. Pierwszy podpis złożył pod nim Jarosław Kaczyński.
  • Jego celem jest zlikwidowanie luki płacowej oraz rozszerzenie definicji mobbingu o kategorię rozróżniającą wysokość wynagrodzenia ze względu na płeć.
  • Zmniejszanie różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn to słuszna inicjatywa. Ale proponowana przez posłów metoda jest nieprzemyślana i może okazać się nieskuteczna – przekonują Pracodawcy RP.

Posłowie proponują, by zmienić brzmienie jednego z artykułów i rozszerzyć określenie mobbingu na lukę płacową. Przepis miałby brzmieć tak: „Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu albo różnicowaniu wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników".

Ogłaszając nową inicjatywę, wiceszefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt-Rodziewicz zwróciła uwagę, że według badań CBOS blisko 70 proc. kobiet w naszym kraju dostrzega problem luki płacowej i wskazuje go jako jeden z istotniejszych do rozwiązania.

– Z danych statystycznych, które podaje GUS, wynika, że problem ten dotyczy blisko 20 proc. kobiet w Polsce, z czego ponad 16 proc. zatrudnionych jest w sektorze prywatnym. Dlatego z myślą o wyrównaniu tej luki, z myślą o przygotowaniu kompleksowych rozwiązań w tej kwestii, powstał ten projekt ustawy – przekonywała.

Inicjatywa wyszła ze środowiska młodych konserwatystów. Michał Moskal, który je reprezentował, wskazał, że choć żyjemy w XXI wieku, to wciąż w Polsce są miejsca, w których kobiety, wykonując tę samą pracą, otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni.

Zwrócił uwagę, że jednym z takich miejsc jest warszawski ratusz, w którym na samych stanowiskach kierowniczych, jak wskazuje rzeczniczka urzędu miasta, kobiety zarabiają kilkaset złotych mniej niż mężczyźni.

Luka to nie mobbing

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Luka płacowa na świeczniku. Pomysł polityków krytykują pracodawcy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA