×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Likwidacja luki płacowej może zająć nawet 267 lat

  • Autor: PAP/jk
  • 19 cze 2022 9:42

Kobiety zarabiają średnio mniej niż mężczyźni na każdym etapie kariery zawodowej - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według ekspertów pandemia wydłużyła spodziewany okres likwidacji różnic na wyższych stanowiskach w wymiarze ekonomicznym do 267,6 lat.

Likwidacja luki płacowej może zająć nawet 267 lat
W państwach UE różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn wynoszą średnio 13 proc. (od 0,7 proc. w Luksemburgu do 22,3 proc. na Łotwie) (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W państwach UE różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn wynoszą średnio 13 proc. (od 0,7 proc. w Luksemburgu do 22,3 proc. na Łotwie).
  • Pandemia COVID-19 wydłużyła spodziewany okres likwidacji różnic w statusie społecznym kobiet i mężczyzn w skali globalnej z 99,5 lat do 135,6 lat, a zatem o dodatkowe pokolenie.
  • W wymiarze ekonomicznym proces ten ma zająć aż 267,6 lat - wskazano, cytując dane z raportu "Global Gender Gap Report 2021".

Zakorzenione w społeczeństwach wzory kulturowe dotyczące ról płciowych w dużym stopniu wyjaśniają obserwowaną różnicę w wynagradzaniu kadry kierowniczej - zwrócili uwagę analitycy PIE, cytując wnioski z niedawnej publikacji "Gender pay gap across cultures".

Autorzy przebadali 31 państw pod kątem związku między wartościami, normami i przekonaniami kulturowymi występującymi w danych krajach a różnicami w wynagrodzeniach kadry kierowniczej. "Zaobserwowano wpływ otoczenia kulturowego na sposób wynagradzania menadżerów najwyższego szczebla" - zauważono.

Dodano, że różnice kulturowe wpływają na poziom wynagrodzeń badanej grupy, "ale nie zawsze w kierunku zgodnym z powszechnym trendem, bowiem w niektórych krajach to kobiety-prezeski otrzymywały więcej". Działo się tak w Danii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii. "Jednak w większości krajów to mężczyźni-prezesi są lepiej wynagradzani (średnio dla 31 badanych w raporcie państw 1,81 mln dol. wobec 1,41 mln dol. u kobiet)" - stwierdzono w analizie zamieszczonej w ostatnim wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Zwrócono uwagę, że pandemia COVID-19 wydłużyła spodziewany okres likwidacji różnic w statusie społecznym kobiet i mężczyzn w skali globalnej z 99,5 lat do 135,6 lat, a zatem o dodatkowe pokolenie. "W wymiarze ekonomicznym proces ten ma zająć aż 267,6 lat" - wskazano, cytując dane z raportu "Global Gender Gap Report 2021".

PIE zacytował też wnioski z "2022 State of the Gender Pay Gap Report", zgodnie z którymi kobiety zarabiają średnio mniej na każdym etapie kariery zawodowej, "ale im wyżej w hierarchii się wspinają, tym te różnice się pogłębiają".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Likwidacja luki płacowej może zająć nawet 267 lat
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • . 2022-06-19 10:55:53

    To możemy spokojnie poczekać.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA