×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Liczysz na podwyżkę? W tym roku będzie z tym problem

  • Karolina Markowska
    KM
  • 20 sty 2020 6:00

Z raportu opracowanego na zlecenie firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton wynika, że w 2020 roku tylko 20 proc. badanych przedsiębiorstw planuje podnosić wynagrodzenia. Takiej sytuacji nie było od 2014 roku. Czy po tłustych latach przyszedł właśnie czas na chude?

Liczysz na podwyżkę? W tym roku będzie z tym problem
W 2020 roku tylko 20 proc. badanych przedsiębiorstw planuje podnosić wynagrodzenia (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W wielu europejskich krajach pracodawcy redukują swoje plany podwyżek płac.
  • Pracodawcy podkreślają, że mają duży problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. 
  • Aktualnie aż 49 proc. średnich i dużych firm twierdzi, że jest to dla nich „silna” bądź „bardzo silna” bariera w rozwoju.

Badanie Grant Thornton pokazuje, że obecnie już tylko 20 proc. firm w Polsce planuje w najbliższym roku podnosić pracownikom wynagrodzenia o więcej niż wynika to z inflacji. Tak niski odsetek odnotowano ostatnio pięć lat temu. Dla przykładu, w 2019 roku wynosił on 36 proc., a w 2018 - 31 proc.

"Nasz wskaźnik skłonności firm do podnoszenia płac był dość dobrze skorelowany z faktycznymi, późniejszymi danymi o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw - wyprzedzał je o około rok. Gdyby ta korelacja miała się utrzymać, oznaczałoby to, że rok 2020 przyniesie wyraźny spadek dynamiki płac w Polsce - z obecnych około 7 proc. nominalnie do około 4 proc." - zauważają autorzy raportu.

źródło: Grant Thornton
źródło: Grant Thornton

- Świetna sytuacja na rynku pracy, jaką obserwujemy od dwóch-trzech lat oczywiście jest zjawiskiem pozytywnym dla pracowników, jednak dla pracodawców rodziła spore komplikacje - przede wszystkim rosły im koszty pracy oraz trudniej było znaleźć odpowiednich pracowników, a więc mnożyły się wakaty (co oznaczało tracenie szans biznesowych) i rosły koszty rekrutacji. Jak pokazuje nasze badanie, ale też inne sygnały z rynku pracy, ta sytuacja zaczyna się jednak zmieniać - tłumaczy Monika Smulewicz z Grant Thornton.

Zobacz także: Rotacja w firmach maleje. Pracownicy z niepewnością spoglądają w przyszłość

- Odczuwalne gdzieniegdzie zbliżające się lekkie wyhamowanie wzrostu gospodarczego sprawia, że pracodawcy nieco mocniej trzymają się za kieszeń i nie zamierzają już szaleć z podwyżkami płac. Do rynku pracodawcy jeszcze nam daleko, ale oznaki przesilenia są już widoczne - dodaje.

Bez podwyżki, ale z nowymi miejscami pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Liczysz na podwyżkę? W tym roku będzie z tym problem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA