PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Lewica zarejestruje komitet obywatelski ws. renty wdowiej

  • Autor: PAP/aw
  • 27 gru 2022 8:02

Jak powiedziała  pierwsza wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Marcelina Zawisza, w nowym roku kontynuowana będzie zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem dot. renty wdowiej. - Jesteśmy też w kontakcie ze związkami zawodowymi w sprawie ewentualnego wsparcia protestów i strajków - poinformowała.

Lewica zarejestruje komitet obywatelski ws. renty wdowiej
Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jedno ze współmałżonków, to 85 proc. wyższego świadczenia ( fot. pixabay)
REKLAMA
  • Lewica na początku roku będzie kontynuowała objazd po kraju; zarejestruje też komitet obywatelski ws. projektu ustawy dotyczącej renty wdowiej - mówią politycy formacji.
  • Ponadto Lewica skupi się na przygotowaniach do jesiennych wyborów parlamentarnych.

 

"Chcemy wprowadzić w Polsce standardy obowiązujące chociażby w Niemczech czy w innych krajach, gdzie osoby, które zostają same, a ich współmałżonek umiera, miały zabezpieczenie" - powiedziała.

Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jedno ze współmałżonków, to 85 proc. wyższego świadczenia. Zgodnie z projektem obywatelskim Lewicy po śmierci współmałżonka dana osoba będzie mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia.

"Będziemy przedstawiać komitet na początku roku" - zapowiedziała Zawisza.

Ponadto Lewica będzie kontynuowała objazd po kraju.

"Na początku roku chcemy odwiedzić województwa dolnośląskie i opolskie i tam spotkać się nie tylko z naszymi strukturami, ale także z mieszkańcami, porozdawać gazetki, porozmawiać o tym, jak oceniają oni prace Lewicy, ale też zaprezentować nasz program i dotrzeć do jak najszerszej liczby osób" - powiedziała posłanka.

"Jesteśmy też w kontakcie ze związkami zawodowymi w sprawie ewentualnego wsparcia protestów i strajków" - poinformowała Zawisza. Dopytywana o jakie konkretnie grupy zawodowe chodzi, odpowiedziała, że są to pracownicy usług publicznych.

Kwestie rozmów o listach wyborczych i formuły startu Lewica planuje rozpocząć w okolicach kwietnia. Wcześniej sfinalizowane będą jednak rozmowy ws. Paktu Senackiego. "Rozmowy się toczą" - mówi sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek, który w imieniu swojej formacji prowadzi je z Platformą Obywatelską, PSL i Polską 2050.

"Ustalenie jest takie, że mamy w tej chwili wyselekcjonowane 65 okręgów senackich, w których - na podstawie badań i dzisiejszej wiedzy - jest duża szansa na wygranie przez zjednoczoną opozycję mandatu" - powiedział Wieczorek. "W tej chwili ustalenie jest takie, że do połowy stycznia będziemy mieli propozycję dotyczącą, jak te 65 okręgów procentowo podzielić między Platformę Obywatelską, Lewicę, PSL i Polskę 2050" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lewica zarejestruje komitet obywatelski ws. renty wdowiej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA