Lekarze przeciwko projektowi o minimalnych płacach w służbie zdrowia

• Propozycje resortu zdrowia dotyczące minimalnych płac pracowników medycznych znacząco odbiegają od oczekiwań lekarzy i lekarzy dentystów - ocenia warszawska Okręgowa Rada Lekarska.
• Wcześniej sprzeciw wobec tych propozycji wyrażały także pielęgniarki i położne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lekarze przeciwko projektowi o minimalnych płacach w służbie zdrowia

PODZIEL SIĘ


Autor: bad/PAP

1 lip 2016 19:53


Projekt ustawy ws. minimalnego wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił 21 czerwca na posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Zgodnie z projektem docelowe minimalne wynagrodzenia zasadnicze brutto dla lekarzy ze specjalizacją miałyby wynosić 4,8 tys. zł, a dla lekarzy bez specjalizacji - 3,98 tys. zł.

W stanowisku przekazanym w piątek mediom Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie wyraża "zdecydowany sprzeciw wobec zawartych w projekcie stawek wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów".

"Przedstawione propozycje w znaczący sposób odbiegają od oczekiwań lekarzy i lekarzy dentystów wyrażonych już dziesięć lat temu w uchwale Krajowego Zjazdu Lekarzy" - ocenia Rada. Jak przypomniała, w uchwale tej wpisano, że minimalna płaca lekarza bez specjalizacji powinna być równa dwukrotności średniego krajowego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, a dla lekarzy ze specjalizacją - trzykrotności średniej krajowej. Ten postulat został powtórzony na majowym Krajowym Zjeździe Lekarzy.

Rada zwraca uwagę, że do toczących się prac nad ustawą nie zaproszono przedstawicieli samorządu lekarskiego. Lekarze zwrócili się do członków Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia "o przyjęcie za podstawę wyliczania wynagrodzeń w ochronie zdrowia nie - sztucznie zaproponowanego współczynnika - ale, popieranego także przez związki zawodowe, waloryzowanego rokrocznie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej".

Głos w sprawie projektu w zeszłym tygodniu zabrał także Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Wystosował list do premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w którym wskazał, że propozycja ministerstwa "spowodowała u pracowników niedowierzanie i poczucie głębokiego upokorzenia". W ocenie OZZL trudno proponowaną przez MZ wysokość płac określić jako bardzo dobrą lub wysoką, a - jak wskazano w piśmie - zarówno premier, jak i szef PiS deklarowali, że zarobki lekarzy takie właśnie będą.

Jest zdecydowany sprzeciw wobec zawartych w projekcie stawek wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów. Fot. pixabay Jest zdecydowany sprzeciw wobec zawartych w projekcie stawek wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów. Fot. pixabay
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.