×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Laureaci ekonomicznego Nobla, pensje pracowników publicznych sektorów: Stałe czy uzależnione od wyników pracy?

  • Autor: PAP/JS
  • 10 paź 2016 16:16

• Pochodzący z Wielkiej Brytanii Amerykanin Oliver Hart i Fin Bengt Holmstrom, ekonomiści zajmujący się funkcjonowaniem i współoddziaływaniem sektora publicznego i prywatnego w gospodarce, zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.
• Ich badania mają przełożenie na funkcjonowanie rynku pracy.
• W teorii kontraktu laureaci Nobla zwracają uwagę na dylemat, czy pracownicy publicznych sektorów, jak edukacja czy służba zdrowia, powinni mieć stałe pensje lub uzależnione od wyników ich pracy.

Laureaci ekonomicznego Nobla, pensje pracowników publicznych sektorów: Stałe czy uzależnione od wyników pracy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Obaj ekonomiści wykładają na renomowanych amerykańskich uczelniach. Hart jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, a Holmstrom - profesorem ekonomii i zarządzania w Massachusetts Institute of Technology.

W uzasadnieniu przyznania im ekonomicznego Nobla podkreślono, że ich prace "tworzą intelektualne podstawy projektowania polityki i instytucji w wielu dziedzinach, od przepisów o bankructwie po konstytucje polityczne". Wskazano, że "nowe instrumenty teoretyczne stworzone przez Harta i Holmstroma są cenne dla zrozumienia rzeczywistych kontraktów i instytucji, a także potencjalnych pułapek w projektowaniu kontraktów".

Czytaj też: Wkrótce konstytucja dla biznesu i pakiet stu usprawnień dla firm

Reuters pisze, że Holmstrom i Hart pomogli zrozumieć takie kwestie jak uzależnione od wyników wynagrodzenie kadry kierowniczej najwyższego szczebla. Associated Press akcentuje, że prace tegorocznych laureatów "rzucają światło na to, jak kontrakty pomagają ludziom radzić sobie ze sprzecznymi interesami".

Jak dodaje, ekonomiści zajmowali się też funkcjonowaniem i współoddziaływaniem sektora publicznego i prywatnego w gospodarce. Ma to swoje przełożenie na funkcjonowanie rynku pracy. W teorii kontraktu laureaci Nobla zwracają uwagę na dylemat, czy pracownicy publicznych sektorów, jak edukacja czy służba zdrowia, powinni mieć stałe pensje lub uzależnione od wyników ich pracy. Badania dotyczą również menedżerów - czy powinni otrzymywać wynagrodzenia związane z programami bonusowymi lub zyskiem z transakcji na rynku akcji.

Oficjalna nazwa ekonomicznego Nobla to Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. W przeciwieństwie do nagród w innych dziedzinach tego wyróżnienia nie ustanowił Alfred Nobel - jej fundatorem jest od 1968 roku Bank Szwecji. Wysokość nagrody wynosi 8 mln koron szwedzkich (ponad 360 tys. euro).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Laureaci ekonomicznego Nobla, pensje pracowników publicznych sektorów: Stałe czy uzależnione od wyników pracy?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA