- Autor: PAP/KDS
- •3 maj 2019 8:33
Większość jednostek Lasów Państwowych, a jest ich w sumie kilkaset (m.in. nadleśnictw), przystąpi do Pracowniczych Planów Kapitałowych od 1 stycznia 2020 roku - poinformowała Dyrekcja Generalna LP. Zgodnie z szacunkami, Lasy dopłacą do PPK do 100 mln zł.

- Zgodnie z ustawą o PPK zakłady pracy będą wchodzić do systemu etapami.
- Od 1 lipca br. obowiązek uruchomienia PPK obejmie zakłady zatrudniające co najmniej 250 pracowników.
- Od 1 stycznia 2020 r. dotyczyć to będzie zakładów zatrudniających co najmniej 50 osób; od 1 lipca 2020 r. co najmniej 20; od 1 stycznia 2021 r. od 1 do 19 osób. Od 1 stycznia 2021 do PPK wejdzie sektor finansów publicznych.
Jak wyjaśnił Piotr Gruszka z Dyrekcji Generalnej LP, zdecydowana większość jednostek podległych lasom - jest ich kilkaset - zacznie wchodzić do PPK od 1 stycznia 2020 roku. Dotyczyć to będzie np. większości nadleśnictw, których jest 430, czy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Większość jednostek należących do LP zatrudnia powyżej 50 osób. Lasy zatrudniają w sumie ok. 26 tys. osób.
Dyrekcja Generalna poinformowała ponadto, że w związku z wejściem w życie zasad gromadzenia środków w PPK, wysokość wpłat - stanowiących dodatkowy koszt pracodawcy - opłacanych przez jednostki LP szacowana jest obecnie na kwotę do 100 mln zł. Wysokość dopłat zależeć będzie jednak od liczby pracowników przystępujących do PPK.
Czytaj więcej: PPK w praktyce. Poznaj 10 ważnych faktów o nowym filarze systemu emerytalnego
Sławomir Kmiecik, rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował z kolei, że Fundusz jako jednostka sektora finansów publicznych przystąpi do PPK w ostatniej kolejności, czyli w styczniu 2021 r. Dodał, że prace nad wdrożeniem PPK w NFOŚiGW mają rozpocząć się we wrześniu br. Zgodnie z danymi na koniec grudnia 2018 roku w Funduszu zatrudnionych było 659 osób.
Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.
Czytaj więcej: Nowelizacja ustawy o PPK to wyższe koszty dla pracodawców

KOMENTARZE (2)