×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Lasy Państwowe przystąpią do PPK. Dopłacą 100 mln zł

 • Autor: PAP/KDS
 • 3 maj 2019 8:33

Większość jednostek Lasów Państwowych, a jest ich w sumie kilkaset (m.in. nadleśnictw), przystąpi do Pracowniczych Planów Kapitałowych od 1 stycznia 2020 roku - poinformowała  Dyrekcja Generalna LP. Zgodnie z szacunkami, Lasy dopłacą do PPK do 100 mln zł.

Lasy Państwowe przystąpią do PPK. Dopłacą 100 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Zgodnie z ustawą o PPK zakłady pracy będą wchodzić do systemu etapami.
 • Od 1 lipca br. obowiązek uruchomienia PPK obejmie zakłady zatrudniające co najmniej 250 pracowników.
 • Od 1 stycznia 2020 r. dotyczyć to będzie zakładów zatrudniających co najmniej 50 osób; od 1 lipca 2020 r. co najmniej 20; od 1 stycznia 2021 r. od 1 do 19 osób. Od 1 stycznia 2021 do PPK wejdzie sektor finansów publicznych.

Jak wyjaśnił Piotr Gruszka z Dyrekcji Generalnej LP, zdecydowana większość jednostek podległych lasom - jest ich kilkaset - zacznie wchodzić do PPK od 1 stycznia 2020 roku. Dotyczyć to będzie np. większości nadleśnictw, których jest 430, czy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Większość jednostek należących do LP zatrudnia powyżej 50 osób. Lasy zatrudniają w sumie ok. 26 tys. osób.

Dyrekcja Generalna poinformowała ponadto, że w związku z wejściem w życie zasad gromadzenia środków w PPK, wysokość wpłat - stanowiących dodatkowy koszt pracodawcy - opłacanych przez jednostki LP szacowana jest obecnie na kwotę do 100 mln zł. Wysokość dopłat zależeć będzie jednak od liczby pracowników przystępujących do PPK.

Czytaj więcej: PPK w praktyce. Poznaj 10 ważnych faktów o nowym filarze systemu emerytalnego

Sławomir Kmiecik, rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował z kolei, że Fundusz jako jednostka sektora finansów publicznych przystąpi do PPK w ostatniej kolejności, czyli w styczniu 2021 r. Dodał, że prace nad wdrożeniem PPK w NFOŚiGW mają rozpocząć się we wrześniu br. Zgodnie z danymi na koniec grudnia 2018 roku w Funduszu zatrudnionych było 659 osób.

Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Czytaj więcej: Nowelizacja ustawy o PPK to wyższe koszty dla pracodawców

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Lasy Państwowe przystąpią do PPK. Dopłacą 100 mln zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • asia 2019-05-08 15:25:03

  Czyli jak się okaże ludzie będą bardziej chcieli pracować w danym miejscu, tutaj będzie chodziło głównie o te dopłaty do ppk, oczywiście im większe tym lepiej. W końcu nadszedł czas żeby zadbać o swoje emerytury

 • Paula 2019-05-06 19:24:05

  Koszt pracodawcy związany z wpłatami zalezy też od indywidualnych ustaleń. U nas szef wprowadza od nowego roku system premiowy w rozliczeniu we wpłatach dodatkowych na konta uczestników PPK. Dobry patent w sumie jak sie nad tym zastanowic... Zawsze to jakis argument, zeby zatrzymac pracownika i pokazac mu ze docenia sie jego prace

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA