PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kwota wolna od podatku i progi podatkowe pójdą w górę

  • Autor: PAP/JP
  • 6 lip 2022 16:09

Nie będzie automatycznego podnoszenia kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego, ale z całą pewnością będzie ona podnoszona. Będziemy analizować sytuację w kolejnych latach podatkowych – powiedział w środę wiceminister finansów Artur Soboń.

Kwota wolna od podatku i progi podatkowe pójdą w górę
Wiceminister finansów Artur Soboń (fot. PAP/Piotr Nowak)
REKLAMA

"Nie przesądzam, kiedy próg podatkowy 120 tys. zł i kwota wolna 30 tys. zł będą podwyższane, nie jest (to) automatycznie wpisane w system podatkowy, wymaga zmian legislacyjnych" - powiedział w środę wiceminister finansów Artur Soboń na konferencji prasowej.

Dodał, że w tym roku doszło do skokowego podniesienia zarówno kwoty wolnej do 30 tys. zł, jak i progu podatkowego z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Czy kwota wolna i próg podatkowy będą podwyższane? Z całą pewnością, ale to nie będzie automatyczne. Będziemy analizować sytuację w kolejnych latach podatkowych" - dodał.

Zwrócił uwagę, że część ulg podatkowych, takich jak ulga rehabilitacyjna, termomodernizacyjna czy na zabezpieczenie emerytalne, pozostaje od stycznia tego roku w niezmienionym kształcie.

"Aby można było skorzystać z odpisu od podstawy opodatkowania należy spełnić określone warunki i te ulgi po 1 stycznia 2022 roku pozostają w niezmienionym kształcie. Podatnicy mogą z nich korzystać tak, jak korzystali do tej pory" - powiedział Soboń.

Przypomniał, że dla skorzystania z ulgi podatkowej konieczne było spełnienie określonych warunków, a podatnik korzystał z odpisu dopiero po rozliczeniu podatkowym. W przypadku podniesienia kwoty wolnej do 30 tys. zł jest inaczej.

"Zaproponowaliśmy rozwiązania, które zerują podatek zamiast rozwiązania, które dla części podatników obniżałoby im podatek. Ulga dawała korzyść przy rozliczeniu rocznym, a wysoka kwota daje korzyść na koniec każdego miesiąca - na rękę dostajemy więcej, czy to wynagrodzenia, czy emerytury" - powiedział wiceminister finansów.

Dodał, że jeśli czyjeś dochody nie przekraczają kwoty wolnej, to nie skorzysta on z określonej ulgi, bo jego podatek i tak wynosi 0 zł. Na pytanie, czy możliwe jest przeniesienie do innych ulg mechanizmu z ulgi na dzieci, w ramach którego podatnik może skorzystać z ulgi, nawet jeśli kwota odliczenia jest większa od podatku, powiedział, że to oznaczałoby komplikację systemu.

"Nie chciałbym, aby system podatkowy w Polsce był dodatkowo komplikowany, i tak jest już dodatkowo skomplikowany, czego przykładem jest ulga dla dzieci. Ona pozostanie w tym kształcie, ale rozszerzanie mechanizmu byłoby komplikowaniem systemu" - stwierdził Artur Soboń.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kwota wolna od podatku i progi podatkowe pójdą w górę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Życie za życie ,tylko śmierć równa rachunki skurwysny! 2022-07-06 20:40:58

    Morawiecki to największa gnida i bandyta, Polska zajęła w ubiegłym roku drugie miejsce(pół miliona zgonów) po Rumuni względem przestępstw wodno prawnych, zbrodni przeciwko własnemu Nardowi. Ten oszołom wkręca pozostałych Ministrów w związku z nielegalnymi inwigilacjami społeczeństwa wykorzystał Straż Graniczna do działań operacyjnych,manipulacji ludźmi. PWSZ wykorzystuje durnowatych studentów do kradzieży dokumentów urzędowych, fałszowania badań anty przeciwciał HBs które dzięki lojalności Ministra Zdrowia zniknęły w systemach. Ludzie nie są winni za dalsze usiłowanie zabójstw, ponieważ oddane na ich własność bomby ekologiczne nie były wybudowane z ich inicjatywy(przydomowe ekologiczne tylko z nazwy oczyszczalnie ścieków z pozyskanych funduszy unijnych .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA